Rok Caritas

Sprawdź, co Caritas Polska robi z pieniędzmi z 1%

caritas_1_www-caritas_baner

Sprawdź, co Caritas Polska robi z pieniędzmi z 1%

Caritas Polska od czterech lat realizuje kampanię „Ile kosztuje życie?” przekonując Polaków, że 1% podatku wystarcza, aby je uratować, a przynajmniej polepszyć, gdy gaśnie.

Decyzją dyrektorów Caritas diecezjalnych, kampania "Ile kosztuje życie? - twój 1%" będzie kontynuowana w roku 2015, który jest Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Jak podkreśla Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w specjalnym liście skierowanym do słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku: "Decyzja ta ma na celu ułatwienie tworzenia kultury aktywności osób starszych w Europie w oparciu o zasadę społeczeństwa otwartego na wszystkie grupy wiekowe".

Co Caritas robi z pieniędzmi z 1% tych, którzy zaufali organizacji i ile udało się ich zebrać?

Dzięki przekazanym przez Państwa środkom od 2011 do 2014 roku możliwe było realizowanie kolejnych etapów tworzenia i wyposażania wypożyczalni sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego Caritas na terenie całej Polski: za 9 mln 368 tys. zł zakupiono w tym czasie 3416 łóżek pielęgnacyjno-rehabilitacyjnych z pilotem i tyle samo materacy przeciwodleżynowych z podkładami, 336 ssaków i 614 koncentratorów tlenu. Sprzęt ten trafił do 44 diecezjalnych Caritas, w tym do Caritas Ordynariatu Polowego. Poza sprzętem zakupionym przez Caritas Polska, Caritas diecezjalne dysponują m.in. podnośnikami, rowerami rehabilitacyjnymi, wózkami, balkonikami i chodzikami.

Sprzęt medyczny można wypożyczać w 114 wypożyczalniach prowadzonych przez Caritas diecezjalne w Polsce, które dysponują także podnośnikami, rowerami rehabilitacyjnymi, wózkami, balkonikami i chodzikami.


Ile pieniędzy wpłynęło na konto??

Caritas Polska rozpoczęła zakup sprzętu od roku 2010, część środków wydano na leczenie i rehabilitację osób indywidualnych.

- za rok 2010: 1 757 203, 12 zł

- za rok 2011: 1 686 912, 79 zł

- za rok 2012: 2 614 624, 42 zł

- za rok 2013: 1 988 530, 08 zł

Dlaczego Caritas pomaga paliatywnie chorym?

Takie potrzeby zgłaszają między innymi chodzący po kolędzie księża, zwłaszcza z małych miejscowości. Spotykają oni w domach chorych, na ogół otoczonych troskliwą opieką rodziny, ale często pozbawionych odpowiednich urządzeń, które mogłyby przynieść znaczną ulgę w cierpieniu. Brakuje zwłaszcza materaców przeciwodleżynowych, ssaków, koncentratorów tlenu, a czasem też prostej informacji, gdzie zwrócić się po pomoc. Stąd nasz pomysł, aby na zakup takiego sprzętu przeznaczyć 1 procent z podatku dochodowego. Z przekazanych w tym roku darowizn chcemy doposażyć kolejne wypożyczalnie sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego – wyjaśnia ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich, którzy mogą pomóc. Bądźmy współodpowiedzialni za każde życie: zarówno to najmniejsze, rozwijające się, jak i słabe, chore czy już gasnące. Każde jest godne, każde warte naszej uwagi i wsparcia. Pamiętajmy o słowach Jana Pawła II z cytowanego Listu o sensie chrześcijańskiego cierpienia: "Ewangelia  jest zaprzeczeniem bierności wobec cierpienia".

Wesprzyj działania Caritas Polska - pomóż chorym i potrzebującym przekazując swój 1% podatku KRS 0000 198 645: pobierz darmowy program do rozliczeń PIT http://www.jedenprocent.caritas.pl/pit.htmlLISTA WYPOŻYCZALNI SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO CARITAS w Polsce Zapraszamy na stronę internetową: www.jedenprocent.caritas.pl
Artykuły powiązane: