Rok Caritas

Podsumowanie wakacji z legnicką Caritas

legnica2Z Caritas Diecezji Legnickiej na wypoczynek letni wyjechało prawie tysiąc najmłodszych mieszkańców diecezji.

Jak co roku diecezjalna Caritas zorganizowała kolonie dla dzieci i młodzieży w trzech miejscowościach: Ustce, Ustroniu Morskim i Lwówku Śląskim. Na każdym z turnusów wypoczywało od 90 do nawet 130 dzieci i młodzieży, którymi opiekowali się profesjonalni kierownicy i wychowawcy. Nie zabrakło również opieki duchowej kapłanów. W tym roku z wypoczynku skorzystać mogły także dzieci z Białorusi: 45-osobowa grupa wypoczywała wraz z polskimi kolegami w Ustroniu Morskim. Kolonie z legnicką Caritas nigdy nie są nudne. Dzieci mogły nauczyć się m.in. udzielania pierwszej pomocy czy podstaw języka obcego, co miało miejsce w trakcie pierwszego turnusu. Poza tym na każdym turnusie na dzieci czekały takie atrakcje jak dyskoteki, ognisko z pieczeniem kiełbasek czy przejażdżka kolejką.

 

W zorganizowaniu  kolonii pomogło wiele instytucji. Wśród nich znalazły się: Fundacja Polska Miedź z Lubina, Kancelaria Senatu RP (dofinansowanie pobytu dzieci z Białorusi), Urząd Miasta Legnicy, Burmistrz Miasta Chojnów, Gmina Bogatynia, Gmina Iława, Miasto Kamienna Góra, gminy: Mysłakowice, Olszyna, Złotoryja, Oddział Rejonowy PCK z Lwówka Śląskiego  oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

Zorganizowanie koloni było jednak możliwe przede wszystkim dzięki pomocy legnickich diecezjan, którzy swoje ofiary złożyli kupując świece podczas Wigilijnego i Wielkanocnego Dzieła Caritas. Wszystkim bardzo dziękujemy. (Ks. Czesław Włodarczyk)

legnica1

 

Ten artykuł dotyczy programu: Wakacyjna Akcja Caritas