Rok Caritas

Jałmużna wielkopostna 2012 - Pomagam starszym!

w2012_skarbonka_plakat__a3_v04Szacuje się, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat co czwarty Polak będzie miał 60 i więcej lat. Caritas Polska, Eleos i Diakonia zaproponowały, aby tegorocznej Jałmużnie towarzyszyła troska o ludzi starszych. Hasło kampanii „Pomagam starszym” ma zachęcić do dostrzeżenia w życiu społecznym stale rosnącej grupy seniorów oraz ich potrzeb.

Coraz częściej w mediach mówi się o problemie starzenia się naszego społeczeństwa. Prawdopodobnie ta tendencja nie zostanie zahamowana w najbliższych latach. Ma to poważne konsekwencje nie tylko gospodarcze, ale i społeczno-kulturowe. Sytuację utrudnia pogłębiający się kryzys ekonomiczny. Osobom starszym, zwłaszcza posiadającym niskie dochody, trudno jest sprostać wyzwaniom codzienności. Odczuwają ograniczenia fizyczne (zdrowotne) powodujące zanik aktywności i więzi towarzyskich. Źródłem cierpienia jest poczucie osamotnienia, niezrozumienia bądź nieprzydatności.

Caritas Polska od kilku lat zwraca uwagę na konieczność zacieśnienia solidarności międzypokoleniowej. W nurt troski o ludzi starszych, chorych i niepełnosprawnych wpisuje się tegoroczna ekumeniczna akcja Jałmużny Wielkopostnej. Jej hasło „Pomagam starszym” stanowi zachętę skierowaną do dzieci i młodzieży, aby okazywali troskę o seniorów w rodzinie i najbliższym środowisku. Dzieci umieją wyartykułować swoje potrzeby i oczekiwania wobec świata dorosłych. Wiedzą, czego mają prawo oczekiwać od swych najbliższych. Niestety, nie zawsze pamiętają o tym, że rodzice i dziadkowie potrzebują ich obecności, a nierzadko opieki.

Od 2005 roku, podczas Wielkiego Postu, największe organizacje kościelne w Polsce zachęcają dzieci i młodzież do ofiary i wyrzeczenia. Akcja ma charakter wychowawczy: uczy miłości bliźniego, która kosztuje. Rezygnując z drobnych, ale konkretnych przyjemności (słodycze, różne formy rozrywki) można zaoszczędzić pieniądze i przeznaczyć je na dobry cel. Poprzez małą ofiarę możemy pomóc tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

W 2012 roku diecezjalne Caritas rozprowadziły 1,1 mln skarbonek. Najwięcej trafiło do diecezji rzeszowskiej, częstochowskiej, legnickiej, pelplińskiej, poznańskiej, przemyskiej, płockiej, wrocławskiej. Diakonia rozprowadziła 13 tys., a Eleos – 20 tysięcy.

Akcja trwa przez cały Wielki Post. W niektórych diecezjach jej finał ma bardzo uroczysty charakter. Dzieci i młodzież przynoszą skarbonki jako dar ołtarza podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. W innych wierni zostawiają skarbonki w kościele przy okazji święcenia pokarmów wielkanocnych. W jeszcze innych – skarbonki są przekazywane podczas uroczystej liturgii Mszy św. w Święto Miłosierdzia Bożego.

Wielkopostnym darem może być również przeznaczenie 1 % podatku dochodowego w rocznym zeznaniu podatkowym.

Troszcząc się o chorych i cierpiących Caritas kontynuuje kampanię „Ile kosztuje życie? – Twój 1%”, z której wpływy przeznaczy na organizację wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego w całej Polsce (KRS Caritas Polska  0000198645).

Kampania społeczna „Jałmużna Wielkopostna” jest odpowiedzią Caritas Polska m.in. na papieskie Orędzie Wielkopostne, w którym Papież Benedykt XVI poucza, że Chrześcijanin musi troszczyć się nie tylko o siebie, lecz również o bliźnich, wiedząc, że nasze losy są od siebie współzależne, tak w dobru, jak i w złu.

 caritas_skarbonka_2012_3d_v10CARITAS DLA STARSZYCH I CHORYCH

 Caritas w Polsce prowadzą obecnie:

  • 28 Domów Opieki Społecznej dla blisko 1,5 tys. seniorów,
  • 30 Środowiskowych Domów Opieki dla blisko tysiąca osób;
  • 20 świetlic parafialnych dla seniorów, z których korzysta ponad 600 osób;
  • 15 domów dziennego pobytu dla starszych, z których korzysta około 600 osób oraz 2 rodzinne domy opieki dla 16 seniorów;

 Z usług opiekuńczych, świadczonych przez pracowników Caritas w domach chorych, rocznie korzysta prawie 2 tys. osób.


Diecezjalne Caritas prowadzą także:

  • ponad 60 Warsztatów Terapii Zajęciowej z ponad 2,5 tysiącami beneficjentów,
  • ponad 200 wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, z których korzysta 13 tys. osób,
  • ponad 170 Stacji Opieki, z których rocznie korzysta ponad 324 tys. podopiecznych,
  • 9 hospicjów stacjonarnych z blisko 200 miejscami dla chorych,
  • 46 hospicjów domowych, z których w ciągu roku korzysta około 4,5 tys. podopiecznych.

Kontakt dla mediów:

Olga Kołtuniak
Biuro Prasowe Caritas Polska
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel. +48 510 235 802
+48 22 3348506 

 

Ten artykuł dotyczy programu: Jałmużna Wielkopostna