Rok Caritas

Opole: Oddawanie krwi coraz popularniejsze

krew1Począwszy od 11 lutego, kiedy obchodziliśmy XX Światowy Dzień Chorego, Caritas Diecezji Opolskiej wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Opolu prowadzi na terenie diecezji opolskiej kampanię „Podaruj Kroplę Miłości”. Ta wartościowa akcja ma na celu promowanie postaw krwiodawstwa, tj. daru z siebie, ratującego zdrowie i życie innych ludzi.

Ciągle jeszcze pokutuje w społeczeństwie stereotyp o potrzebie oddawania krwi w czasie katastrof, klęsk, spektakularnych wypadków. Krew potrzebna jest jednak codziennie, głównie do rutynowych zabiegów medycznych. Przełamywanie tych schematów oraz uzupełnianie brakujących zapasów krwi to cele tej kampanii. Do zbiórki czynnie włączają się Parafialne Zespoły Caritas, zachęcając parafian do wstąpienia w szeregi krwiodawców oraz przygotowując zaplecze techniczne. RCKiK w Opolu dysponuje trzema ambulansami do poboru krwi. Jeden z nich to potężny autobus, wyposażony w biuro, pokój zabiegowy, aneks kuchenny oraz cztery stanowiska do oddawania krwi. Ten właśnie pojazd stanowi atrakcję kampanii. Widząc to cudo techniki wiele osób decyduje się oddać krew. W luksusowych warunkach, z pomocą fachowego personelu, oddanie 450 ml krwi jest prawdziwym zaszczytem. Chętni wypełniają ankietę, określając swój stan zdrowia, a następnie rozmawiają z lekarzem. Wszyscy, którzy spełnią kryteria, oddają krew. Chcemy, aby ambulans krwiodawstwa pojawiał się jak najbliżej ludzi i ograniczał do minimum wysiłek potencjalnego dawcy, wpisujemy więc akcje oddawania krwi w kalendarz działań charytatywnych w diecezji. Nie tylko w roku trwania kampanii „Podaruj Kroplę Miłości”,  ale także na stałe.

krew2Akcje poboru krwi odbyły się 26 kwietnia w Centrum Rehabilitacji w Opolu oraz 28 kwietnia przy kościele parafialnym w Niemodlinie.  W pierwszym przypadku z kilkunastu osób, które pojawiły się w Centrum, jedynie cztery zakwalifikowały się do pobrania krwi. Wiele osób zasięgnęło jednak informacji o warunkach honorowego krwiodawstwa. W minioną sobotę, 28 kwietnia w Niemodlinie,  12-metrowy ambulans wzbudził ogromne zainteresowanie. W godz. 12.00 - 15.00 ekipa terenowa opolskiego RCKiK-u przyjęła kilkadziesiąt osób, z których 15 mogło oddać krew. Tamtejszy Parafialny Zespół Caritas z księdzem proboszczem Jerzym Chyłkiem zadbał o rozpropagowanie i sprawne przeprowadzenie akcji.

krew4– Jest bardzo duże zainteresowanie sprawą krwiodawstwa, szczególnie w terenie, poza Opolem. Każda z akcji wyjazdowych kończy się dużym sukcesem. Mamy już stałe miejsca, do których ambulans wyjeżdża co miesiąc. W ostatnim czasie, we współpracy z opolską Caritas, dochodzą kolejne miejscowości. Na pewno niektóre z nich, tak jak Niemodlin, będziemy odwiedzać regularnie” – obiecuje Monika Feret z opolskiego RCKiK-u.
W ramach kampanii „Podaruj Kroplę Miłości” w diecezji opolskiej udało się zebrać 42 litry krwi. Kolejne akcje już wkrótce. Serdecznie zachęcamy wszystkich do – choćby jednorazowo – honorowego krwiodawstwa.   
                     
Artur Wilpert, koordynator projektu

 

Ten artykuł dotyczy programu: Podaruj Kroplę Miłości