Rok Caritas

Zaczeło się odliczanie do wakacji

092eOlsztyńska Caritas przygotowuje się akcji kolonijnej, która w tym roku obejmie w sumie ponad 800 dzieci. Wypoczynek odbędzie się w trzech ośrodkach: we Fromborku, Rybakach i Mikoszewie. Celem turnusów, które będą przebiegały pod hasłem: "Bezpieczne wakacje z Caritas" jest m.in. rozwijanie pasji dzieci i młodzieży.

Pierwszy turnus rozpoczyna się już 30 czerwca w Centrum Młodzieży Caritas we Fromborku. Będą to kolonie polonijne dla dzieci z Wileńszczyzny. Od 14 lat są one organizowane przez warmińską Caritas. Z kolei w dniach 16 lipca-25 sierpnia odbędą się pozostałe trzy turnusy wakacyjne dla 174 dzieci.

Na mapie tegorocznego wypoczynku dla dzieci znajduje się także Archidiecezjalny Ośrodek Charytatywny Caritas w Rybakach. Tam odbędą się dwa turnusy w terminie 10 – 28 lipca. Z tej formy wypoczynku skorzysta 90 dzieci.

Olsztyńska Caritas informuje, że wypoczynek odbędzie się również w Domu Formacyjnym św. Wojciecha w Mikoszewie. Będzie tam wypoczywać 56 dzieci w terminie od 17 do 26 sierpnia.

Koordynator akcji wakacyjnej Krystyna Kucewicz poinformowała, że razem z bezpłatnego wypoczynku skorzysta 320 dzieci z najuboższych rodzin. Na wakacje pojadą też dzieci z wielodzietnych rodzin, niepełnych, zagrożonych marginalizacją, czy tzw. eurosieroty. - Dzieci w wieku 8-12 lat pochodzą przeważnie z terenów wiejskich, popegerowskich lub małych miejscowości. Ponadto Caritas Archidiecezji Warmińskiej wspiera finansowo organizację kolonii w poszczególnych parafiach, m.in. w Olsztynie (parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka), w Olsztynku, Lidzbarku Warmińskim i Bartoszycach. Z tej formy wypoczynku skorzysta około 500 dzieci - poinformowała Krystyna Kucewicz.

Dodała, że poszczególne działania realizowane w trakcie 10-dniowego turnusu, będą przebiegały w myśl programu nawiązującego do założeń pedagogiki Janusza Korczaka oraz wychowania ku bezpieczeństwu oraz rozwijania pasji dzieci i młodzieży. Planowane są wycieczki, przejażdżka statkiem z Fromborka do Krynicy Morskiej, Gdańska, Szymbarku; Pieniężna, Braniewa, nad ujście Wisły, do stadniny koni w Narusie; zwiedzanie zabytków Fromborka i udział w Dniach Fromborka; udział w wybranych imprezach artystycznych Olsztyńskiego Lata Artystycznego, zwiedzanie m.in. zamku, muzeum, Planetarium. Będą też olimpiady sportowe, spotkanie z przedstawicielami policji, straży pożarnej, straży celnej, korzystanie ze sprzętu wodnego, pokazy ratownictwa wodnego, udział w spływie kajakowym, przejażdżki jachtem po Jeziorze Łańskim, kąpiele i plażowanie; nauka nowych piosenek, gier, zabaw, nawiązanie przyjaźni. (rm)

 

Ten artykuł dotyczy programu: Wakacyjna Akcja Caritas