Rok Caritas

Pomóżmy dzieciom odkryć nieznane lądy

caritas_wac_plakat_a3_v08Rusza "Wakacyjna Akcja Caritas". Kilkadziesiąt tysięcy dzieci w Polsce będzie mogło skorzystać z letniego wypoczynku w górach, nad morzem i na Mazurach. Aby pomóc – wystarczy SMS lub wpłata na konto Caritas.

W Wakacyjną Akcję Caritas włączają się wszystkie diecezjalne Caritas w Polsce organizując wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży z rodzin, których nie stać na wyjazd. Na kolonie wyjeżdżają dzieci – podopieczni świetlic socjoterapeutycznych i parafialnych oraz młodzież objęta programem „Skrzydła”, dla których wyjazd poza miasto lub wieś bez wsparcia finansowego nie jest możliwy.

- Jak wynika z najnowszego raportu UNICEF, miliony dzieci w najbogatszych krajach żyją w ubóstwie. Dostępu do podstawowych dóbr niezbędnych do prawidłowego rozwoju nie ma ponad 13 milionów dzieci w krajach Unii Europejskiej. W Polsce jest ich 1 milion. To smutne dane, dlatego od kilkunastu lat staramy się zorganizować dzieciom bezpieczny i atrakcyjny wypoczynek. Chcemy dać im szansę na odkrycie „nieznanych lądów”, czyli pomóc w realizacji marzeń – podkreśla dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

092eCo roku Caritas organizuje kolonie dla około 39 tys. dzieci i młodzieży. Diecezjalne Caritas dysponują 51 ośrodkami kolonijnymi (ponad 5 tys. miejsc). Na potrzeby akcji wypożyczanych jest blisko 100 ośrodków wczasowych. Wakacyjna Akcja Caritas jest finansowana między innymi z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, zbiórek diecezjalnych, darowizn indywidualnych sponsorów i darczyńców oraz dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wakacyjna Akcja Caritas jest jedną z największych inicjatyw podejmowanych w okresie letnim i jedną z najstarszych prowadzonych przez Caritas w Polsce.  Udział w niej biorą dzieci z rodzin, których nie stać na pełnopłatny wyjazd na wakacje, a dzięki Caritas mogą wyjechać nad morze, na Mazury i w góry. Nasi koloniści poznają swój kraj bawiąc się i ucząc wielu umiejętności, których nie mogłyby zdobyć zostając w miastach lub na wsiach.

Turnus wakacyjny trwa przeciętnie dwa tygodnie, zorganizowany jest w ośrodkach posiadających uprawnienia do realizacji tego typu form wypoczynku. Dobrze przygotowana jest również kadra pedagogiczna, a wolontariusze przechodzą wcześniej szkolenia z zakresu prowadzenia zajęć aktywizujących, kursy pierwszej pomocy, rozwiązywania konfliktów rówieśniczych itd. Aby wysłać dziecko na kolonie z Caritas, wystarczy zgłosić się do swojej parafii lub diecezjalnej Caritas.

Pomóż dzieciom aktywnie spędzić wakacje!

wyślij SMS o treści POMAGAM pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

lub dokonaj wpłaty na konto CARITAS POLSKA  z dopiskiem Wakacyjna Akcja Caritas”.
ul. Skwer Kard. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa

Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526

Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

Ten artykuł dotyczy programu: Wakacyjna Akcja Caritas