Rok Caritas

Trzecia wizyta pracowników Caritas Polska w Jordanii

_dsc2303Pracownicy Caritas Polska – Marta Titaniec i Tomasz Kaliński rozpoczęli trzecią wizytę w Jordanii w ramach realizowanego projektu pn. "Promocja kształcenia i społecznej integracji dzieci uchodźców syryjskich w Jordanii”. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.

Razem z ekipą Caritas Polska przyjechał Jacek Zakrzewski, drugi wolontariusz do pracy z dziećmi uchodźców syryjskich.  Zakrzewski jest dziennikarzem telewizyjnym TVP i przez miesiąc będzie współprowadził zajęcia z edukacji nieformalnej dla dzieci syryjskich w Zarqa. Jacek, zapytany dlaczego chce pojechać do Jordanii, powiedział: – Kiedyś to my dostawaliśmy pomoc zza granicy. Dziś, kiedy w Polsce panuje względna prosperity, czas ruszyć zza biurka i spróbować dorzucić swoje trzy grosze do pomocy innym.

Jacek jest otwarty na świat: – W mojej pracy najważniejsza jest ciekawość świata. To ona pozwala odkrywać to, co z wierzchu niewidzialne, zaglądać za kulisy "teatru świata". To jego kolejna przygoda z wolontariatem: w 2009 roku był w Kenii jako wolontariusz, gdzie w Rift Valley pracował w obozach dla uchodźców.

_dsc2692Pracownicy Caritas Polska zamierzają odwiedzić Mafraq i Zarqa, gdzie odbywają się zajęcia dla dzieci syryjskich oraz obóz Zaatari w Mafraq, w którym obecnie przebywa 38 tysięcy uchodźców. Liczba ta zwiększyła się przez miesiąc o ponad 6 tysięcy. W ostatnich dwóch miesiącach ponad 40 tys. Syryjczyków przekroczyło granicę z Jordanią, a około 110 tys. czeka na rejestrację przez UNHCR.

Projekt edukacyjny jest realizowany razem z Caritas Jordan. Według danych z 16 października br. Caritas Jordan zarejestrowała w swojej bazie 49 134 osoby, w tym 9695 rodzin, co oznacza, że tylu osobom już została udzielona pomoc w 5 miejscowościach, gdzie trafiają uchodźcy. Caritas Jordan udziela też pomocy medycznej: z  podstawowej opieki zdrowotnej skorzystało 4153 osób, a 1048 otrzymało dodatkową, specjalistyczną pomoc. Cały czas udzielane jest wsparcie humanitarne w centrach kryzysowych. Osobom indywidualnym rozdawane są pakiety higieniczne (ręcznik, pasta i szczoteczka do zębów, mydło, itp.); rodziny otrzymują pakiet pomocowy, na który składają się 4 ręczniki, 5 szczoteczek do zębów, mydło, 4 paczki proszku do prania, 1 paczka artykułów higienicznych, itp.

Zapraszamy do lektury bloga Rafała Chibowskiego, wolontariusza w Mafraq http://rchibowski.wordpress.com/

Zapraszamy również na blog Jacka Zakrzewskiego: www.jacekzakrzewski.wordpress.com

Projekt Caritas Polska

Caritas Polska przy udziale Caritas Jordan realizuje projekt pomocy dzieciom uchodźców syryjskich w Jordanii. Celem projektu jest edukacja dzieci wraz z ich przygotowaniem do podjęcia nauki w szkole oraz tym samym ułatwienie asymilacji w społeczeństwie jordańskim. Syryjskie dzieci uczestniczą w zajęciach z edukacji nieformalnej, których celem jest zdobycie umiejętności uczenia się w systemie szkolnym w Jordanii. Caritas zapewnia im zajęcia wyrównawcze z arabskiego, angielskiego i matematyki. Dzieci uczestniczą również w zajęciach integracyjnych, których celem jest wyjście z traumy związanej z ucieczką z kraju oraz brakiem stabilizacji. Dla młodzieży syryjskiej oferujemy warsztaty zawodowe w celu przygotowania ich do poszukiwania pracy w Jordanii i tym samym włączenia do społeczeństwa. Syryjska młodzież w Jordanii potrzebuje szkoleń z podstawowych umiejętności i podwyższenia kwalifikacji zawodowych, które pozwolą im utrzymać się w nowej sytuacji życiowej.

Marta Titaniec
Tomasz Kaliński

 

Ten artykuł dotyczy programu: Pomoc dla Syrii