Rok Caritas

Pomoc uchodźcom syryjskim w Jordanii niesiona przez Caritas nie ustaje...

_dsc3626Pracownicy Caritas Polska udali się po raz kolejny do Jordanii w celu realizacji projektu pomocy uchodźcom syryjskim uciekającym z Syrii pod rządami Baszara al-Asada.

Jordania cały czas przyjmuje uciekinierów, których liczbę w tym kraju obecnie szacuje się na ok. 250 tysięcy, w tym 45 tys. w największym jordańskim obozie dla uchodźców – w Zaatari. Codziennie do Jordanii przybywają nowi uchodźcy, którzy są natychmiast umieszczani w obozie Zaatari. Obóz niedługo dorówna liczbą mieszkańców sąsiedniemu miastu – Mafraq.  

Do niedawna uchodźcy z Syrii zatrzymywali się w Jordanii u swoich krewnych, przyjaciół i znajomych. Obecnie państwo ma coraz większe problemy, by poradzić sobie bez wsparcia z zewnątrz i oczekuje o wiele więcej zagranicznej pomocy. 

Caritas Polska przy finansowaniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych realizuje projekt pomocy dzieciom uchodźców syryjskich w Jordanii, pn. „Promocja kształcenia i społecznej integracji dzieci uchodźców syryjskich w Jordanii”. Ponad 200 dzieci i 150 młodych Syryjczyków skorzystało w ramach projektu z zajęć edukacyjnych i warsztatów zawodowych. W obecnej sytuacji, gdy nie wiadomo kiedy uchodźcy syryjscy będą mogli powrócić do swoich domów, edukacja staje się najpilniejszą potrzebą. Rafał Chibowski, nasz wolontariusz w Mafraq napisał nam ostatnio, że „szkoda, że ta szkoła dla dzieci się kończy, bo to naprawdę fantastyczny pomysł. Rozmawialiśmy z rodzicami dzieci i bardzo dziękowali, że ich maluchy dostały taką szansę”.      


Zachęcamy do lektury bardzo ciekawej relacji naszego wolontariusza w Jordanii – Rafała Chibowskiego, który pracuje z dziećmi uchodźców syryjskich.

http://rchibowski.wordpress.com/2012/12/02/wolni-pod-kluczem-%d8%b1%d8%ac%d9%84-%d8%ad%d8%b1/#more-390

Marta Titaniec
Tomasz Kaliński

Ten artykuł dotyczy programu: Pomoc dla Syrii