Rok Caritas

Dzięki Caritas Polska wracają uśmiechy

_dsc2620Ojcze, nie wiem jak mam podziękować za to, co robicie dla moich dzieci – to słowa Syryjki skierowane do księdza Francisa z Mafraq, w którego parafii odbywały się przez ostatnie pół roku zajęcia edukacyjne dla dzieci uchodźców syryjskich w ramach realizacji projektu pn. „Promocja kształcenia i społecznej integracji dzieci uchodźców syryjskich w Jordanii”, współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Dzieci przez trzy dni w tygodniu miały naukę matematyki, j. arabskiego i angielskiego oraz zajęcia integracyjne. Celem tych zajęć była pomoc w wyjściu z traumy po ciężkich doświadczeniach wojny w Syrii, a potem ucieczki z kraju. Rodzice dzieci oraz pracownicy Caritas Jordan zgodnie twierdzą, że dzieci pod wpływem zajęć zmieniły się: stały się spokojniejsze, rysując używają jasnych barw, zaczynają żyć jak dzieci w swoim wieku. Zajęcia oferowane w ramach projektu były alternatywą dla zabawy na ulicach, w śmietnikach czy paleniu opon. Zajęcia edukacyjne oferowane w ramach naszego projektu były pierwszymi tego typu zajęciami dla dzieci uchodźców syryjskich, co było mocno podkreślane tutaj w Jordanii. Tym bardziej, że to od dzieci i młodzieży rozpoczęła się wojna w Syrii. Dodatkowo, spośród wszystkich syryjskich uchodźców, dzieci stanowią 60 procent.

Uchodźcy ciągle przybywają do Jordanii. Średnio dziennie granicę przekracza ok. 700 osób. Ciągle zatem udzielana jest pomoc doraźna, tym bardziej że nadeszła zima i temperatura spada nocą nawet do zera. Caritas Jordan cały czas dystrybuuje również jedzenie oraz rzeczy niezbędne do przeżycia zimy. W bazie udzielonej pomocy przez Caritas Jordan znajdowało się na koniec listopada br. 60 tys. 39 osób, co stanowi 12 tys. 62 rodziny. Najwięcej zarejestrowanych jest w Mafraq  – 27 303, w Irbid – 17 655 osób. Miejscowości te znajdują się blisko granicy syryjskiej, następnie w Zarqa – 11 934, w Ammanie – 1626 oraz Madabie – 1521 osób. Przybywający otrzymują piecyki, grzejniki, koce, vouchery na jedzenie oraz na inne produkty.

Przewiduje się, że liczba uciekających Syryjczyków w styczniu 2013 roku osiągnie liczbę 700 tysięcy osób. Obecnie ok. 460 tys. syryjskich uchodźców uciekło do sąsiednich krajów, w tym do Jordanii. Według nieoficjalnych doniesień od marca 2011 r., czyli od rozpoczęcia konfliktu zginęło  ok. 40 tys. Syryjczyków.

 

Film S.O.S Syria zrealizowany przez TVP o naszym projekcie:

http://www.youtube.com/watch?v=2e1KnJT2-5wWywiad z Rafałem Chibowskim:

http://www.caritas.pl/aktualnosci/wiadomosci-z-polski-i-ze-swiata/8696

Marta Titaniec
Tomasz Kaliński

 

Ten artykuł dotyczy programu: Pomoc dla Syrii