Rok Caritas

Nie zapominajmy o tułaczach na biblijnej ziemi

_dsc2964Caritas Polska, szczególnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia, pragnie pamiętać m.in. o tych dzieciach, których pozbawiono dzieciństwa, gdyż w pośpiechu musiały ze swoimi rodzicami opuszczać Syrię, uciekając spod władzy reżimu Baszara al Asada. Chcemy naszym wsparciem i troską objąć szczególnie tych, którzy na tej samej ziemi co Jezus oraz Jego rodzice, doświadczają braku bezpieczeństwa, trudów bycia z dala od swojego domu, cierpią chłód i  zimno. Są pielgrzymami, którzy dzisiaj przybrali imię uchodźców.

Caritas Polska od lipca br. realizuje projekt pn. „Promocja kształcenia i społecznej integracji dzieci uchodźców syryjskich w Jordanii”. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. W ramach projektu oferujemy zajęcia edukacyjne i warsztaty zawodowe dla ok. 400 dzieci i młodzieży z Syrii. 

Celem tych zajęć jest pomoc dzieciom w wyjściu z traumy po ciężkich doświadczeniach wojny w Syrii, a potem ucieczki z kraju. Młodzież ma możliwość zdobycia nowych kwalifikacji, które są potrzebne, by znaleźć pracę.

Przewiduje się, że liczba uciekających Syryjczyków w styczniu 2013 roku osiągnie liczbę 700 tys. osób. Obecnie ok. 460 tys. syryjskich uchodźców uciekło do sąsiednich krajów, w tym do Jordanii. Według nieoficjalnych doniesień od marca 2011 r., czyli od rozpoczęcia konfliktu zostało zabitych ok. 40 tys. Syryjczyków.

Dziś nikt nie jest w stanie przewidzieć ani kiedy, ani jak zakończy się krwawy konflikt, którego ofiarami są przede wszystkim dzieci i kobiety. Spośród wszystkich uchodźców z Syrii, dzieci stanowią 60%.

_dsc2911Jeśli możesz wesprzeć działania Caritas Polska dla uchodźców syryjskich w Jordanii, prześlij sms o treści pomagam na numer 72052.

Czynne jest także konto o numerze 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, na które można wpłacać pieniądze na pomoc uchodźcom. Wystarczy dopisek "Syria".

Marta Titaniec


Zobacz film S.O.S Syria zrealizowany przez TVP o sytuacji w Syrii i pomocy Caritas: 

 

Ten artykuł dotyczy programu: Pomoc dla Syrii