Rok Caritas

Kolonie z-praska-caritas

wakacje_cpRozpoczęły się przygotowania do Akcji Wakacyjnej, w ramach której dzieci z diecezji warszawsko-praskiej wyjadą na kolonie pod flagą Caritas. Nasi koloniści spędzą radosny czas w nadmorskim Darłowie, górskiej Muszynie oraz nad jeziorem w Wierzchach. Pomóżmy im spełnić wakacyjne marzenia!

W tych pięknych miejscach, na 11 turnusach, będzie wypoczywało 750 dzieci z praskiej diecezji.  Ze względu na trwający Rok Wiary podczas kolonii realizowany będzie program pt. „ Święty – mój szczęśliwy Przyjaciel”. Ma on na celu pokazanie dzieciom, na przykładzie życiorysów różnych świętych oraz błogosławieństw ewangelicznych,  że szczęścia nie dają pieniądze, bogactwo, wyuzdanie, przemoc itp. Szczęście nie jest po stronie drwiących, prześladujących, krzywdzących, tych, co głośno krzyczą. Chrystus mówi wprost przeciwnie i to On ma rację. Program ten ukazuje, że naprawdę szczęśliwymi mogą być ubodzy, cisi, łaknący sprawiedliwości, miłosierni, czystego serca, ci, co wprowadzają pokój i cierpią prześladowanie. Warto też podkreślić, że jest to program socjoterapeutyczny stworzony z myślą o dzieciach z rodzin dysfunkcyjnych.  Pracując z dziećmi wychowawcy będą przekazywać im podstawowe umiejętności psychospołeczne, zwłaszcza akceptacji i bezpieczeństwa, a także umiejętności wzmacniania własnej wartości oraz przystosowania i radzenia sobie z codziennymi stresami. Rozwijane będą też wartości duchowe poprzez uczenie się z dobrych wzorów pięknego życia i postępowania. O dobrze spędzony czas letni oraz o bezpieczeństwo zawsze dbają pedagodzy, nauczyciele, pielęgniarki, lekarze, animatorzy muzyczni, klerycy. Wszystkie te osoby – wykwalifikowana kadra opiekunów i wychowawców – poświęcają swój czas i energię woluntarystycznie.

Coroczna organizacja kolonii letnich to największy wysiłek finansowy dla Caritas DWP.  Wyjazd jednego dziecka kosztuje w tym roku 950 zł. Większości naszych podopiecznych nie stać na opłacenie pełnego kosztu takiego wyjazdu, natomiast wpływy z dotacji zmniejszają się z roku na rok. Dzięki woluntarystycznej pracy ok. 70 opiekunów koszty te ograniczone będą do minimum, jednak nadal jest to ogromny wydatek.

Zwracamy się z prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie tego pięknego dzieła, które co roku kontynuujemy dzięki Państwa ofiarności. Liczy się każdy, nawet najmniejszy datek. Wszelkie darowizny można wpłacać na konto Caritas nr 57 1240 6074 1111 0000 4991 2023 z dopiskiem – “Radosne wakacje z Caritas”.
Można także przekazywać dary rzeczowe, np. sprzęt sportowy, artykuły plastyczne, słodycze, zabawki, środki higieny osobistej, itp.
Kontakt bezpośredni z biurem Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej ul. Kawęczyńska 49, 03-775 Warszawa, tel. 22 619 44 76.

Wszystkim Darczyńcom składamy serdeczne „Bóg zapłać”!

 

Ten artykuł dotyczy programu: Wakacyjna Akcja Caritas