Rok Caritas

Wakacje z Caritas

Wzorem lat ubiegłych Caritas Archidiecezji Krakowskiej organizuje turnusy wypoczynkowe dla dzieci i młodzieży. Na akcję Wakacje 2013 przygotowano 545 miejsc dla uczestników w miejscowościach wypoczynkowych: Głuchołazy w Górach Opawskich oraz Ostrowo k. Karwii nad Bałtykiem. do Pyzówki koło Nowego Targu wyjadą dzieci ze świetlic środowiskowych Caritas w Wieliczce. Dodatkowo odbędą się turnusy żeglarskie na Mazurach dla wolontariatu młodzieżowego.

            W tym roku miejsca na wakacje skończyły się już dwa tygodnie po rozpoczęciu naboru. Tak duże zainteresowanie świadczy o tym, że wielu rodzicom bardzo zależało na wysłaniu dzieci na wakacje z Caritas, bo nie mieli możliwości finansowych na stworzenie im innej możliwości wypoczynku.

            Umożliwiając letni wypoczynek poza miejscem zamieszkania dzieciom i młodzieży, głównie z rodzin o niskim statusie materialnym lub dysfunkcyjnych, Caritas chce promować ruch i bezpieczną aktywność fizyczną, rozwijać uzdolnienia i zainteresowania młodych, uczyć ich wykorzystywania czasu wolnego w sposób twórczy, motywujący do aktywności i kreatywności. Ważna jest też integracja ze środowiskiem rówieśniczym oraz prowadzenie profilaktyki uzależnień, a także zapewnienie dzieciom i młodzieży wysokokalorycznych posiłków. Organizatorzy starają się, żeby pobyt dzieci był pełen atrakcji i pozwolił im nie tylko wyjechać z domu, ale też odkryć kawałek nowego, nieznanego świata, pełnego wrażeń i możliwości.

            Dzieci wyjadą do znanych już Caritas ośrodków. Ośrodek „Banderoza” położony jest w gminie Głuchołazy u podnóża Gór Opawskich. Przepiękne górzyste tereny z bogatą, często unikatową florą i fauną, czyste i zdrowe powietrze, a także wiele zabytków architektury i przygraniczne położenie tworzą z Głuchołaz centrum turystyczne południowej Opolszczyzny. Ośrodek jest doskonale przystosowany do wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

            Ośrodek „H2O” w Ostrowie jest położony w pasie nadmorskim w gminie Władysławowo, w otulinie lasów, łąk, rezerwatów przyrody, pomiędzy znanymi kurortami Karwią i Jastrzębią Górą. Dzięki swemu położeniu na Północy Kaszub ośrodek znakomicie nadaje się jako baza wypadowa do zwiedzania wielu atrakcyjnych zakątków.

            Pyzówka położona jest w Bramie Sieniawskiej na Podhalu, z dala od ruchliwych dróg, na wysokości 620 - 820 m n. p. m., dzięki czemu posiada korzystne warunki klimatyczne dla leczenia dróg oddechowych.

            Wakacje dla dzieci z ubogich rodzin, organizowane przez krakowską Caritas, będą kosztować około 400 000 zł. Środki Caritas pochodzą głównie z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Pozostałe źródła to dofinansowanie z Kuratorium Oświaty i wpłaty własne uczestników, których wysokość jest uzależniona od dochodów rodziny. Za pobyt dziecka w górach rodzice zapłacą od 250 do 600 zł, za wakacje nad morzem od 550 do 1000 zł. Dziećmi opiekować się będzie 58 wykwalifikowanych opiekunów - wolontariuszy, głównie nauczycieli i studentów.

            Caritas Archidiecezji Krakowskiej rokrocznie od swojej reaktywacji w 1990 r. organizuje wypoczynek letni, cieszący się dużym zainteresowaniem podopiecznych oraz ich rodziców. Ten rodzaj pomocy dzieciom i młodzieży od początku jest jedną z głównych form wsparcia udzielanego przez Caritas.

            Uczestnikami turnusów wakacyjnych są dzieci i młodzież z terenu Archidiecezji Krakowskiej, objęci opieką Caritas lub innych organizacji pomocowych, których sytuacja rodzinna, finansowa lub społeczna kwalifikuje je do objęcia opieką. W turnusach uczestniczyć mogą również dzieci, które rodzice chcą wysłać na kolonie z Caritas w celach integracyjno-wychowawczych, jednak zawsze na zasadach regulaminu i programu realizowanego przez Caritas, opłacając pełny koszt pobytu.
Agnieszka Homan

Ten artykuł dotyczy programu: Wakacyjna Akcja Caritas