Rok Caritas

Ale tu mają dobre jedzenie!

pikna pogoda pozwala korzysta z urokw latadzici chtnie uczestniczyy rwnie w zajciach plastycznychKolonie Caritas organizowane przez ośrodki w diecezji toruńskiej gromadzą w tym roku 530 dzieci, które wypoczywają w: Brodnicy, Rytychbłotach i Zbicznie. Stawiamy na bezpieczeństwo, interesujący program oraz smaczne posiłki. W pierwszym dniu kolonii, realizowanych przez Centrum Pielęgnacji Caritas dla 200 dzieci w Zbicznie, 12-letnia Ola zadzwoniła do swojej mamy z okrzykiem: „Ale tu mają dobre jedzenie!”.

I tak jest wszędzie. W Rytychbłotach nad jeziorem Zbiczno, które od 1 do 19 lipca stały się Wyspą Robinsona na dwóch turnusach wypoczywa 100 dzieci. W programie znalazły się zabawy terenowe, np. „Uwaga! Statek tonie!”, podchody, poszukiwanie skarbów, zabawy związane z orientacją w terenie, zajęcia survivalowe (rwąca rzeka, dziurawe rury, chodzenie na szczudłach, przeciąganie liny o czterech końcach), a także pokaz pierwszej pomocy na kąpielisku oraz zajęcia z dogoterapii grupowej. Koloniści chętnie angażowali się w zajęcia grupowe i indywidualne. Współzawodnictwo wyzwalało pozytywne emocje: dzieci wkładały wiele serca i wysiłku w gry i zawody, dzięki czemu zabawa była jeszcze lepsza.

Ważnym elementem wypoczynku były wycieczki. Koloniści odwiedzili zamek w Golubiu-Dobrzyniu, chopinowski dworek w Szafarni, gdzie wysłuchali kilku utworów sławnego kompozytora, a także muzeum w Brodnicy (wystawa Zamek, Centrum Edukacji Ekologicznej: wystawa Życie codzienne mezolitycznych myśliwych z Mszana sprzed 10 000 lat, Fauna i flora Brodnickiego Parku Krajobrazowego) oraz Ośrodek Edukacji Historycznej „Gród Foluszek”, gdzie mogli spróbować swoich sił między innymi w strzelaniu z łuku i władaniu mieczem półtora-ręcznym. Dzieci chętnie angażowały się w rozmaite zajęcia. Wiele z nich opuszcza Wyspę Robinsona ze smutkiem, ale też z nadzieją, że wrócą tu za rok.

kolonici na zamku w golubiu-dobrzyniuTrwają jeszcze kolonie Brodnickiego Centrum Caritas, organizowane dla 140 dzieci, przygotowywany jest wypoczynek 90 najmłodszych, przygotowany przez Działdowskie Centrum Caritas. Tu priorytetem są: aktywność i kreatywność połączona z edukacją i profilaktyką. Koloniści bez względu na wiek znajdują dla siebie coś interesującego, rozwijają pasje i zainteresowania. Muszą wykazać się samodzielnością i umiejętnością radzenia sobie w każdych warunkach odkrywając różnicę pomiędzy życiem w swoich domach rodzinnych a pobytem w środku lasu. Doceniają wartość przyjaźni i współpracy oraz uczą się odpowiedzialności za siebie nawzajem. Wychowawcy rozwijają u dzieci wyobraźnię i wrażliwość. Atrakcją są wycieczki do Brodnickiego Parku Krajobrazowego, Torunia (rejs statkiem, kino) i Grodu Foluszek. A gdy dzieci są w ośrodku i pogoda dopisuje, chętnie kąpią się w jeziorze oraz bawią na świeżym powietrzu.

Relacje Natalii Wierzbickiej i Sylwii Patralskiej opracowała Anna Pławińska

 

Ten artykuł dotyczy programu: Wakacyjna Akcja Caritas