Rok Caritas

Wakacje z Caritas

kolonie1Już 1 lipca pierwsza grupa 45 dzieci wyjechała na kolonie zorganizowane przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej do Zakopanego. Czekała tam na nich piękna pogoda i mnóstwo atrakcji. Ośrodek kolonijny położony jest w cichej i uroczej dzielnicy Zakopanego – Harendzie. Dzięki dotacjom z gmin: Będzin, Jaworzno, Sosnowiec oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wszyscy mają zapewniony atrakcyjny, bezpieczny i niejednokrotnie bezpłatny wypoczynek.

Ze strony Caritas środki pochodzą z ofiar Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W programie kolonii znajdują się liczne wycieczki po tatrzańskich szlakach, kąpiel w basenach termalnych, przejazd kolejką linową, wycieczka do Pienińskiego Parku Narodowego, rejs statkiem po Zalewie Czorsztyńskim, zwiedzanie zabytków kultury, ognisko w szałasie góralskim, degustacja potraw regionalnych, a ponadto mnóstwo zabawy i aktywny wypoczynek. W bieżącym roku szczególną uwagę zwracamy na aktywność ruchową i sport, stąd na każdym turnusie obecność instruktorów sportowych: tenisa ziemnego, siatkówki i pływania. Za nami już pierwszy kolonijny „wielki szlem”, 11 lipca do Zakopanego dojechała pierwsza grupa naszych przyjaciół ze Sławuty na Ukrainie, więc wszystkie rozegrane turnieje podczas kolonii mają rangę międzynarodową. 10 lipca kolonistów odwiedził  bp Grzegorz Kaszak. Dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny i ekologiczny oraz pokaz mody. Koloniści Caritas są za pan brat z ekologią, dbają o środowisko naturalne i prowadzą zdrowy tryb życia. Biskup tradycyjnie zaprosił dzieci na lody, a koloniści poczęstowali biskupa oscypkami.

kolonie 4W 2013 roku na wakacje z Caritas wyjedzie 375 dzieci z diecezji sosnowieckiej, które będą wypoczywać w Zakopanem, Zalesiu i Zakrzowie w sumie na 8 turnusach. Opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana i dobrze przygotowana kadra, głównie nauczyciele i studenci, jako pomoc podczas turnusów służyć będą klerycy Wyższego Seminarium Duchownego z Krakowa.

Już po raz szesnasty na zaproszenie Caritas Diecezji Sosnowieckiej przyjadą do Polski dzieci i młodzież polonijna z Ukrainy. Dzięki dotacji Caritas Polska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych 120 uczestników wraz z opiekunami wypoczywać będzie w stolicy Tatr na trzech turnusach. W bieżącym roku przyjadą do nas Polonusi ze Sławuty, Kamieńca Podolskiego i Kirowogradu. Pobyt w Polsce to jednak nie tylko wypoczynek, oprócz wspólnej zabawy z dziećmi z Polski, dzieci polonijne będą uczyć się lub doskonalić język polski, poznawać historię i kulturę polską, w czym pomocne zapewne będą liczne wycieczki, w tym do Krakowa.

Kolonie organizowane przez Caritas cieszą się niesłabnącym powodzeniem.  W tym roku nie ma już miejsc na koloniach, ale zapraszamy wszystkich za rok. Do zobaczenia na koloniach Caritas.
Agata Jaros

  • kolonie 8
  • kolonie2
  • kolonie 5
  • kolonie 6
  • kolonie 7

Ten artykuł dotyczy programu: Wakacyjna Akcja Caritas