Rok Caritas

Wakacje z Perspektywą

Świetlica socjoterapeutyczna Perspektywa prowadzona przez Caritas AP jako jedyna placówka w mieście otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 – 20:00. Świetlica organizuje bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz zapewnia śniadania i obiady.

Wychowawcy pracujący w świetlicy starają się zapewnić młodym ludziom atrakcyjne spędzenie czasu wolnego. Podopieczni chętnie biorą udział w różnych formach aktywności organizowanych zarówno na terenie placówki, jak i w plenerze. 

W ramach poznawania swojego miasta  wychowankowie odwiedzili Muzeum Historii Miasta Przemyśla, wieżę zegarową wraz z archikatedrą. Odbył się także pieszy rajd do Ostrowa, gdzie dzieci zapoznały się w lokalnej Pracowni Fajki „Mr. Bróg” z techniką jej wyrobu.

W ramach zajęć sportowo-rekreacyjnych dzieci spędzają czas na miejskiej pływalni oraz korzystają z Orlika przy SP nr 16 w Przemyślu. Zajęcia sportowe prowadzone są także na terenie placówki w postaci aerobiku, oraz licznych turniejów (bilard, tenis stołowy, piłkarzyki, hokej stołowy ). Starsza młodzież korzysta również z siłowni.

Młodzież wraz z wychowawcami tworzą grupę turystyczno-historyczną pod nazwą „Perspektywa na fortach”. Celem grupy jest poznanie historii oraz zwiedzenia jak największej liczby fortów Twierdzy Przemyśl. Do tej pory na mapie naszych wędrówek odznaczyliśmy: Fort III Łuczyce, Fort VIII  Łętownia, Fort X Orzechowce, Fort XV Borek w Siedliskach, Fort VII Prałkowce, oraz pozostałości wewnętrznego pierścienia Twierdzy Przemyśl. W planach grupy jest zwiedzenie wszystkich dostępnych fortyfikacji. Relacje z wyjazdów można śledzić na stronie społecznościowej. Organizowane są także piesze rajdy krajoznawcze Pogórza Przemyskiego. Ostatnie takie wyjście wiodło czternasto-kilometrową trasą Przemyśl – Rokszyce przez górę Heliach, wyjście zakończyło się wspólnym ogniskiem i kąpielą w rzece Olszanka.

Młodsza grupa równie chętnie uczestniczy w pieszych wędrówkach kończących się wspólnym piknikiem, grillowaniem i zabawami w plenerze. Pobliski Kopiec Tatarski, plac zabaw w Parku Miejskim, Rynek Starego Miasta to tylko niektóre miejsca odwiedzone przez dzieci.

Jeżeli aura nie sprzyja, młodzież uczestniczy w zajęciach w świetlicy: plastycznych, rękodzielniczych, muzycznych (śpiew, nauka gry na gitarze), kulinarnych, komputerowych. Dużym powodzeniem cieszy się akcja kino letnie, w ramach której odbywają się projekcje filmów i kreskówek.

W sierpniu świetlica przewiduje kontynuację rozpoczętych akcji oraz zapoczątkowanie nowych, ciekawych, pełnych niespodzianek atrakcji. Świetlica stara się uatrakcyjnić czas wolny dzieci i młodzieży, aby mogły z Perspektywą spojrzeć na wakacje.

mgr Justyna Staszewska, wychowawca

 

 

Ten artykuł dotyczy programu: Wakacyjna Akcja Caritas