Rok Caritas

Kolonie pełne atrakcji

dsc03651dsc03548Idźcie i wypocznijcie nieco. Te słowa Pana Jezusa bardzo dobrze brzmią w okresie wakacji. Każdy człowiek po pracy, szczególnie całorocznej powinien odpocząć i zregenerować swoje siły.

Jak co roku Caritas Diecezji Sosnowieckiej proponuje wyjazdy wakacyjne dla najmłodszych do stolicy Tatr - Zakopanego. Jeden z wielu turnusów organizowanych dla dzieci z Polski i Ukrainy odbył się od 15 do 29 lipca. Dzieci wypoczywające w górach pochodziły m.in. z Będzina, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca. Kierownikiem kolonii była Barbara Płóciniczak, która bardzo dobrze organizowała czas dzieciom. Atrakcji było tak dużo, że nierzadko trzeba było z którejś z nich zrezygnować lub opuścić jeden z jej punktów. Dzieci uczestniczyły w wielu wycieczkach, m.in. zwiedzały Dębno, Niedzicę, Czorsztyn, Muzeum Tatrzańskie, a także Zakopane i jego okolice. Niektórzy koloniści mieli okazję pierwszy raz jechać wyciągiem, czy płynąć promem w okolicach Czorsztyna.

dsc04180Nie zabrakło również kąpieli w basenie geotermalnym, gdyż pogoda cały czas dopisywała. Kąpiąc się, uczestnicy kolonii mogli podziwiać piękne krajobrazy Tatr.

Nad bezpieczeństwem dzieci czuwały wychowawczynie, które również wkładały wiele serca w organizowanie dzieciom czasu. Przygotowywały wiele konkursów, zabaw czy dyskotek. Wszystkie dzieci brały czynny udział w zajęciach sportowych prowadzonych przez trenerów tenisa ziemnego i siatkówki.

dsc04065Zapewne jeden dzień szczególnie zapadnie dzieciom w pamięci. Po przebudzeniu rano, na łące obok krów i owiec, zobaczyły pasące się słonie i wielbłądy. Wszystko to za sprawą przyjazdu Cyrku Zalewskiego, który rozstawił swój namiot na terenie naszego pensjonatu. Takiej okazji nie można było przegapić. Pani Barbara postarała się, aby dzieci mogły również zobaczyć na żywo występy słoni.

dsc03451Na koloniach Caritas zawsze dba się o aspekt duchowy. Każdy dzień zaczynaliśmy i kończyliśmy wspólną modlitwą. Dzieci były w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Cała kolonia udała się również w niedzielę na Mszę Świętą do Sanktuarium Matki Bożej Ukazującej Cudowny Medalik na Olczy. Tam miały okazję uczestniczyć w uroczystości odpustowej, której przewodniczył ksiądz biskup Paweł Socha CM. Podczas Mszy św., wielu parafian było ubranych w stroje ludowe, a oprawę muzyczną zapewniała góralska orkiestra i chór. Wielkie wrażenie wywarł również przejazd ulicami Zakopanego banderii konnej wraz z księdzem biskupem.

dsc04037Podczas kolonii, nie mogło zabraknąć ogniska w bacówce. Oprócz kiełbasek pieczonych przy ognisku, dzieci miały okazję spróbować prawdziwego oscypka pieczonego przy ognisku. Do wspólnego pieczenia kiełbasek dołączyły dzieci z Ukrainy, dzięki którym nasze dzieci mogły poznać śpiewy ukraińskie.

dsc03414Nie można zapomnieć o paniach z kuchni, które dbały o to, by nikomu nie brakło jedzenia i by każdy był zadowolony.

Zapewne te wszystkie miłe chwile spędzone w Tatrach zostaną na długo w pamięci. Każdy, kto miał okazje wypoczywać dzięki Caritas naszej diecezji, będzie chciał ponownie wybrać się w górskie rejony.

klerycy: Michał Fucia i Paweł Cicirko

Ten artykuł dotyczy programu: Wakacyjna Akcja Caritas