Rok Caritas

Wakacje z Caritas na medal

kolonie1

Mieszkańcy Domu Matki i Dziecka w Jasieńcu z filią w Starachowicach spędzili tegoroczne wakacje w Połczynie-Zdroju, nad polskim morzem. Również podopieczni świetlicy socjoterapeutycznej przy ulicy Kościelnej w Radomiu wypoczywali nad morzem. W sumie dzięki wsparciu Caritas Diecezji Radomskiej w tym roku na wakacjach wypoczywało około tysiąca dzieci i młodzieży.

Kolonia w Połczynie-Zdroju odbyła się w ramach projektu, którego głównym celem było zapewnienie dzieciom i młodzieży wypoczynku w okresie wakacyjnym oraz taki wpływ na dziecko, który zapobiegnie negatywnym, trwałym zmianom w jego psychice. - Istotnym elementem wyjazdu były warsztaty profilaktyczno-terapeutyczne mające charakter promowania zdrowego stylu życia z nastawieniem na problematykę uzależnień - mówi Dorota Podsiadło, dyrektor Domu Matki i Dziecka im. Jana Pawła II w Jasieńcu.
Pobyt w Połczynie-Zdroju koloniści rozpoczęli od zwiedzenia pięknego parku uzdrowiskowego, zachwycającego bogactwem drzew i krzewów, w którym znajdują się stawy parkowe, drewniane altany i mostki, nadające temu miejscu wyjątkowy charakter. Poza tym w Połczynie dzieci miały możliwość odwiedzenia Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Komisariatu Policji, gdzie zapoznali się z pracą strażaka i policjanta oraz sprzętem znajdującym się w tych placówkach. Podczas 13-dniowego pobytu w Domu Wczasów Dziecięcych korzystali z zabiegów leczniczych, zaordynowanych przez lekarza, kolonie2m.in. kinezyterapii, inhalacji, masaży, masaży perełkowych.  W ramach kolonii zorganizowany był wyjazd do  Kołobrzegu, gdzie dzieci zwiedziły miasto, a w nim dzielnicę sanatoryjną, latarnię morską, Starówkę, sanatorium Bałtyk, molo. Odbył się również spacer brzegiem morza pod Pomnik Zaślubin Polski z Morzem. Ponadto dzieci miały okazję zwiedzenia Szczecinka, Bornego-Sulinowa, Czaplinka, Starego Drawska, Doliny Pięciu Jezior. - Wszyscy świetnie się bawili zwłaszcza w Sławogrodzie - skansenie, gdzie mogli dotknąć i posmakować historii, m.in. w odtworzonej słowiańskiej chacie czy w chacie kowala. Rzucali oszczepem do celu, walczyli  na bezpieczne miecze, bili  pamiątkowe monety w kuźnicy oraz wypiekali podpłomyki. Dużym powodzeniem, szczególnie wśród najmłodszych kolonistów, cieszyły się też wyjazdy do aquaparku w Świdwinie i Jarosławcu oraz rejs statkiem po Morzu Bałtyckim i jeziorze Trzesicko. Dużo chętnych było na wycieczki rowerowe, naukę gry w tenisa, jazdę na rolkach oraz zajęcia z ratownictwa medycznego i zajęcia plastyczne w plenerze. Wszyscy wrócili z wyjazdu bardzo zadowoleni,  opaleni i wypoczęci. Wyjazd  na długo pozostanie w pamięci i sercach zarówno mieszkańców, jak i pracowników placówki - podkreśla Dorota Podsiadło.

W tym roku radomska Caritas na wypoczynek letni przekazała ponad sto tysięcy złotych. Środki te umożliwiły organizację wypoczynku dla około tysiąca dzieci. Część turnusów wakacyjnych zorganizowały parafie i organizacje charytatywne, i to właśnie one zostały wsparte tym środkami.

Jeden z turnusów zorganizowała świetlica socjoterapeutyczna przy ulicy Kościelnej w Radomiu. Podopieczni pojechali nad morze, żeby - jak mówi kierownik placówki s. Małgorzata Binkowska - cieszyć się słońcem i ciepłymi kąpielami, ale też po to, by uczyć się jak unikać alkoholu i radzić sobie z problemami alkoholowymi. Do Jastrzębiej Góry pojechało 45 dzieci. W programie znalazły się wycieczki, kąpiele wodne i słoneczne, ale też i nauka, bowiem dzieci mają bezpośrednią styczność z uzależnionymi od alkoholu. (rm)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ten artykuł dotyczy programu: Wakacyjna Akcja Caritas