Rok Caritas

Pokażmy znak solidarności z ofiarami wojny w Syrii

04___Konflikt w Syrii trwa już dwa lata. W jego skutek ponad 2 miliony obywateli opuściło granice państwa syryjskiego szukając schronienia w Libanie, Jordanii, Turcji, Iraku i Egipcie. 75 procent spośród nich stanowią kobiety i dzieci. Nie mają nic. Potrzebują wszystkiego.

Od 29 września do 31 października Caritas Polska prowadzi zbiórkę funduszy na pomoc ofiarom konfliktu w Syrii.  Zbiórka jest odpowiedzią na zatroskanie Ojca Świętego Franciszka oraz konkretnym wyrazem  solidarności z mieszkańcami  dotkniętego wojną kraju. Kulminacją akcji będzie niedziela, 6 października, będąca dniem ogólnopolskiej modlitwy w intencji pokoju w Syrii i zbiórki funduszy w kościołach w całej Polsce. Zebrane środki Caritas Polska rozdysponuje na konkretną pomoc uchodźcom syryjskim.

 – Chcemy przez to okazać solidarność chrześcijańską, ponieważ wiemy, że wojna domowa to bardzo ciężka i okrutna wojna, ponieważ walczą między sobą ludzie tej samej narodowości. Ta pomoc jest niezbędna szczególnie dla tych, którzy cierpią najbardziej, kobiety, dzieci i osoby starsze, żyjące w warunkach bardzo trudnych  – powiedział ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Dramat, jaki przeżywa naród Syryjski porusza serca, mobilizuje do modlitwy, ale także do działania.

 – Ja mogę tylko prosić, jako Syryjczyk, wszystkich Polaków znanych z solidarności i chrześcijańskiego miłosierdzia, aby wzięli udział w tej bardzo szlachetnej akcji. Mój naród jest w bardzo trudnej sytuacji. Tak naprawdę nie ma dobrych i złych w tej walce. Są sami źli – mówi dr George Yacoub, mieszkający w Polsce Syryjczyk, wykładowca na wydziale orientalistyki UW.

Syryjczycy, którzy musieli opuścić swoje granice żyją w skrajnym ubóstwie. Często nie mają domów, jedzenia, pracy. Ich dzieci nie chodzą do szkół. Największy procent uchodźców przebywa w obozach tymczasowych i w miastach w Jordanii i w Libanie.

– To jest katastrofa humanitarna, która rozpoczęła się wraz z wojną. Dziś liczba uchodźców syryjskich w Libanie równa się 1/4 społeczeństwa libańskiego. Władzie Libanu nie są już w stanie zapewnić odpowiednich warunków uchodźcom syryjskim. Nawet jeśli chodzi o zaspokojenie podstawowych potrzeb –  mówi Michel Katra, ambasador Libanu w Polsce.

Caritas Polska we współpracy z Caritas Jordania już drugi rok niesie pomoc uchodźcom, zwłaszcza dzieciom, realizując projekt edukacyjno-rehabilitacyjny w Jordanii, w kilku miejscowościach w pobliżu granicy syryjskiej (Mafraq, Zarqa, Irbid, Madaba, Amman i Karak). Pomoc jest finansowana ze środków polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP.

6 października, w dniu kulminacji akcji pomocy, w akademickim kościele św Anny w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 68 o godzinie 17:00 odbędzie się koncert muzyki arabskiej z motywami syryjskimi i polskimi poprzedzony uroczystą modlitwą o pokój, którą poprowadzą przedstawiciele Kościoła w Polsce, Caritas Polska oraz przedstawiciele narodu syryjskiego.

Uchodźców syryjskich można wesprzeć poprzez wpłaty na konto Caritas z dopiskiem „SYRIA” oraz poprzez SMS charytatywny z hasłem „POMAGAM” nr. 72052 (2,46 zł z vat).

Informacje o historii konfliktu w Syrii, o sytuacji uchodźców syryjskich, o działaniach Caritas oraz multimedia znajdują się na stronie www.akcjecaritas.com

Ten artykuł dotyczy programu: Pomoc dla Syrii