Rok Caritas

Ponad tysiąc litrów krwi w kampanii Caritas

Aż 1033 litry krwi udało się zebrać organizatorom akcji ''Podaruj Kroplę Miłości'' w diecezji radomskiej. Dane obejmują ostatnie 12 miesięcy. Dla porównania, w ubiegłym roku było to ponad 600 litrów tego cennego daru.

- Widać, że akcja została przyjęta przez społeczeństwo i nie brakuje chętnych do pomagania innym ludziom - komentuje ks. Robert Kowalski, wicedyrektor radomskiej Caritas, podkreślając jednocześnie owocną współpracę z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

W ramach akcji czynnie zaangażowało się 28 parafii w diecezji radomskiej m.in. w Zakrzewie czy Skaryszewie. Zbiórki odbyły się również w Kazanowie, Groszowicach, Zwoleniu, Przytyku, Kozienicach i Suchej. Do akcji włączyli się także strażacy i policjanci. W sumie odbyło się 95 akcji. Średnio z każdej z nich pobierano ok. 10 litrów krwi. Chętnych było 2593 osoby, lecz krew mogło oddać 2302 osoby, w tym 509 uczyniło to pierwszy raz w życiu. Warto odnotować, że 125 osób zarejestrowało się jako dawcy szpiku. - Cała akcja to wspaniały pomysł, by poczuć satysfakcję z pomocy okazanej drugiemu człowiekowi - powiedział ks. Robert Kowalski dodając, że kampania nie jest tylko jednorazową zbiórka krwi, ale przekonaniem do stałego i systematycznego honorowego krwiodawstwa.

Józef Waniek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu mówi, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że krew jest lekiem ratującym ludzkie życie, zaś jej jedynym i niezastąpionym źródłem jest człowiek. - Krew jest potrzebna codziennie, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego mimo wielu prób i ogromnego postępu w medycynie  nie udało się wytworzyć poza ustrojem człowieka. Jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków ale także chorym cierpiącym na szereg poważnych schorzeń. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych składników, pozwala ratować życie i zdrowie - mówi Józef Waniek.

Kampania Caritas została zainicjowana w Światowym Dniu Chorego w 2012 roku i prowadzona jest nieprzerwanie. Wspólnie z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w 2012 roku udało się zebrać ponad 2287 litrów krwi. Ten bezcenny dar podarowało aż 5088 osób.  (rm)

 

 

Ten artykuł dotyczy programu: Podaruj Kroplę Miłości