Rok Caritas

Seminarzyści i pracownicy Caritas oddali krew

abol_12_krew w drohiczynie 12Pod hasłem Znajdź czas, Podaruj Kroplę Miłości – w Drohiczynie zorganizowano akcję honorowego krwiodawstwa.

Nad zdrowiem i bezpieczeństwem dawców czuwał dr Marcin Tomczak, który uspokajał potencjalnych krwiodawców: - Strach przed oddawaniem krwi jest całkowicie nieuzasadniony. Sprzęt, na którym pracujemy jest jednorazowego użytku, a prawdopodobieństwo zarażenia podczas oddawania krwi jest zerowe. Krwiodawcy zgłaszający się do akcji po raz pierwszy reagują różnie, wyjaśnia lekarz: - Zdarza się, że podczas oddawania krwi, dawca zemdleje. Dotyczy to głównie dawców pierwszorazowych, ale zdarza się to niezwykle rzadko. Nawet dziś zgłosiło się kilku kleryków, którzy mówili podczas badania, że bardzo boją się oddania krwi, jednak potem wszystko już było w porządku. Oddawali krew uśmiechnięci, z uśmiechem też wychodzili z ambulansu.

11 lutego, w Dniu Chorego w całej Polsce Caritas inicjuje akcje krwiodawstwa. W Drohiczynie akcje zorganizowali: Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, Wyższe Seminarium Duchowne i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Podczas akcji krew oddało 18 osób, w tym klerycy Wyższego Seminarium Duchownego i pracownicy Caritas. 11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorego, tego dnia wolontariusze Caritas chcą być blisko osób chorych – odwiedzają szpitale, hospicja, domy opieki. Tradycją tego dnia stała się też akcja honorowej zbiórki krwi.
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

  • abol_12_krew w drohiczynie 2
  • abol_12_krew w drohiczynie 4
  • abol_12_krew w drohiczynie 5
  • abol_12_krew w drohiczynie 8
  • abol_12_krew w drohiczynie 13

Ten artykuł dotyczy programu: Podaruj Kroplę Miłości