Rok Caritas

Kapelan PCK apeluje o oddawanie krwi w czasie wakacji

Ks. Wiesław Lenartowicz, kapelan Polskiego Czerwonego Krzyża w diecezji radomskiej apeluje o oddawanie krwi w czasie wakacji. - Nikt z nas nie ma usprawiedliwienia dla ciągłego braku tego cennego daru, by ratować życie ludzkie, kiedy inni stoją obok bezczynnie - mówi ks. Lenartowicz. Dodaje, ze honorowe oddawanie krwi jest szczególnie ważne w letnim okresie, gdy zdarza sie więcej wypadków, a honorowi dawcy krwi wyjeżdżają na urlopy.

Ks. Lenartowicz w apelu skierowanym do parafii w diecezji radomskiej podkreślił, że krew jest niezbędnym środkiem do leczenia i ratowania życia, produkcji leków i nie da się jej niczym zastąpić, ani wytworzyć sztucznie. Przypomina, że każdy dorosły zdrowy człowiek może bezpiecznie i bez zagrożenia swojego zdrowia oddawać krew. - To samo dotyczy dawców szpiku kostnego, ratującego życie chorym onkologicznie, które polega jedynie na pobraniu z krwi - podkreślił kapelan PCK.

Dodał, że czas wakacji jest okresem wzrostu liczby wypadków. Codzienne operacje powodują większe zapotrzebowanie na krew, a jednocześnie w tym czasie spada liczba dawców krwi. Ciągle też rośnie liczba chorych, dla których dawcy szpiku są jedyną szansą na przeżycie. - Zwracamy się z prośbą o włączenie się w tę akcję, jako świadectwo miłości bliźniego wypływające z naszej wiary. Księży proszę o przekazanie wiernym tego komunikatu oraz o organizowanie w parafiach akcji poboru krwi i deklaracji dawstwa szpiku - napisał ks. Lenartowicz.

W diecezji radomskiej od trzech lat trwa kampania Podaruj Kroplę Miłości. Prowadzą ją Caritas Diecezji Radomskiej wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Pozyskano aż ponad 1,2 tys. litów tego cennego leku. (rm)

 

 

Ten artykuł dotyczy programu: Podaruj Kroplę Miłości