Rok Caritas

Koniec wakacji - podsumowanie akcji

wacdsc_11791Zakończyliśmy tegoroczną Akcję Wakacyjną. Dzięki Caritas DWP i wielu darczyńcom 480 dzieci z naszej diecezji odpoczywało w przepięknych zakątkach naszego kraju.

W wakacje odbyły się cztery turnusy u podnóża Tatr na Cyrhli, trzy turnusy w Darłowie nad naszym pięknym, choć trochę zimnym morzem, dwa turnusy w malowniczej Muszynie, a 120 dzieci cieszyło się ciszą i pięknem Borów Tucholskich w Wierzchach.

wacdsc_07041Dzięki wspaniałej kadrze kierowników i wychowawców uczestnicy kolonii nie nudzili się ani przez chwilę. Dzieci na każdym turnusie oprócz poznawania naszego kraju (bo taki był cel tegorocznego programu kolonijnego) brały udział w wielu wspaniałych wydarzeniach, takich jak: „Mam talent”, „Olimpiada Sportowa”, „Podchody w lesie” i wielu innych. Co jakiś czas organizowane były konkursy z nagrodami oraz dyskoteki, na które dzieciaki czekały z niecierpliwością…

Kadra kolonijna dbała o to, aby dzieci nie zapominały, że jest to wypoczynek organizowany przez Caritas, dlatego każdego dnia rozpoczynali i kończyli dzień od wspólnej modlitwy i uczestniczyli w niedzielnej Eucharystii.

W tym roku pogoda dopisywała, dzieciaki uśmiechnięte i opalone, niejednokrotnie z łezką w oku wracały do swoich domów, „odgrażając się”, że za rok także pojadą na kolonie z Caritas.

wacdsc_02411Co roku Caritas DWP w ramach akcji wakacyjnej zaprasza na kolonie również dzieci polonijne zza wschodniej granicy. W tym roku było to możliwe dzięki współfinansowaniu projektu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Projekt ten przebiegał pod hasłem „Dzieciństwo to miejsce, gdzie mieszka się przez całe życie”, oprócz odpoczynku i poznawaniu naszego kraju miał na celu ćwiczenie języka polskiego i "zanurzenie" w kulturę. Caritas DWP zorganizowała turnus edukacyjno-wypoczynkowy dla 40 dzieci z Białorusi, które wraz z dziećmi Polskimi odpoczywały nad pięknymi jeziorami w Wierzchach, w Borach Tucholskich.

Pogoda dopisywała, więc koloniści do woli mogli korzystać z okolicznych atrakcji. Wielkim powodzeniem cieszyły się spływy kajakowe po jeziorze „Wierzchy” oraz kąpiele nad jeziorem Mukrz. Niezwykłą atrakcją okazały się wycieczki do Chełmna i Gdańska. Niektóre dzieci po raz pierwszy mogły wtedy zobaczyć morze, co było dla nich nie lada atrakcją.

wac021Kolonistów odwiedził z inspekcją ks. dyrektor Dariusz Marczak, który był urzeczony ich grzecznością i pobożnością.

Na koniec warto przytoczyć słowa siostry Teresy, kierowniczki tego turnusu, która w ankiecie pokolonijnej napisała: Warto zadać sobie trud, by takie turnusy organizować i prowadzić. Jest to wielka korzyść dla obu stron: dzieci z Polski i wychowawcy mogli podziwiać wielką gorliwość i pobożność dzieci z Białorusi, szczególnie podczas udziału i zaangażowania w czasie Mszy świętej. To był dla naszych dzieci wspaniały wzór. Spełniło się również pragnienie dzieci i wychowawców z Białorusi, którzy mogli poznać kulturę naszego kraju i podszlifować język polski w czasie warsztatów edukacyjnych, a przede wszystkim mogli zobaczyć i wykąpać się w naszym polskim morzu – Bałtyku.

wacdsc_14681Serdecznie zapraszamy wszystkich kolonistów, kierowników i wychowawców na spotkanie pokolonijne, które odbędzie się już 6 września w siedzibie Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej przy ul. Kawęczyńskiej 49.

Spotkanie rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 10.00, w której podziękujemy Panu Bogu za udany wypoczynek. Następnie odbędzie się agapa w ogrodzie Caritas – przy grach, zabawach i konkursach będziemy wspominać radosne chwile minionych wakacji.

Ten artykuł dotyczy programu: Wakacyjna Akcja Caritas