Rok Caritas

Polska pomoc już w Charkowie.

ukraina6Transport pomocy humanitarnej sfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, zrealizowany przez Caritas Polska, PCPM i Polski Czerwony Krzyż 19 grudnia dotarł do Charkowa na Ukrainę.

Kolumna wozów transportowych Straży Pożarnej od granicy w Dorohusku była konwojowana do samego Charkowa przez ukraińską policję. Pojazdy transportowe zostały uroczyście powitane przez konsula polskiego w Charkowie oraz zastępcę burmistrza miasta Charkowa.

Caritas Polska przesłała na Ukrainę 57 ton darów w formie kurtek zimowych, nagrzewnic i paczek z żywnością i chemią gospodarczą o łącznej wartości 647 796 zł. Dystrybucją tej pomocy zajmuje się Caritas Ukraina posiadająca swoją placówkę w Charkowie.

Od godziny 11:00, 20 grudnia przed siedzibą Caritas Ukraina w Charkowie pojawiła się kolejka osób, które przyszły po pomoc z Polski. Caritas rozpoczęła przekazywanie darów uchodźcom ze wschodniej Ukrainy w dzień po przybyciu transportu.

Dary dotarły do nas w grekokatolickie święto św. Mikołaja, które jest dla symbolem obdarowywania się i pamiętania o bliźnich. Dziękujemy bardzo Polakom za pamięć i pomoc w tym trudnym momencie - mówi dyrektor Caritas Charków grekokatolicki ksiądz Siergiej Koval.

Stanisław Łukasik, konsul polski w Charkowie mówiąc o akcji pomocy położył nacisk na szybką i dobrą organizację transportu, na dobre rozpoznanie potrzeb oraz na duże znaczenie zaangażowania organizacji pozarządowych, które na Ukrainie dopiero zaczynają zaznaczać swoje miejsce w społeczeństwie.

Konflikt na Ukrainie trwa od listopada 2013 roku. Z objętego konfliktem wschodu Ukrainy uciekło ponad 1 mln osób. W wyniku trudnej sytuacji społeczno-politycznej i przedłużającego się konfliktu wielu Ukraińców zostało pozostawionych bez pomocy oraz możliwości przygotowania się do zimy.