Rok Caritas

Kolejne dziecko w Oknie Życia

We wtorek 4 grudnia o godzinie 21.50 w Oknie Życia został złożony noworodek.  - Dziecko jest w bardzo dobrym stanie. To ładny chłopczyk. Obecnie przechodzi rutynowe badania - mówi dr Dorota Pawlik z Kliniki Neonatologii CM UJ, gdzie zostało odwiezione dziecko.

Chłopczyk był czysty, zadbany. Do becika włożony był obrazek św. Michała Archanioła i karteczka ze słowami “Kacperku przepraszam. Kocham Cię. Mama”.
Kacperek jest czwartym dzieckiem znalezionym w “Oknie Życia”. Poprzednie dzieci - dwie dziewczynki i chłopczyk - trafiły już do adopcji.
“Okno życia”, czyli miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić nowonarodzone dziecko nie narażając go na niebezpieczeństwo, znajduje się przy ul. Przybyszewskiego 39 w Krakowie. Otwiera się od zewnątrz, jest w nim zamontowane ogrzewanie i wentylacja. Wewnątrz okna jest miejsce na pozostawienie niemowlęcia. Po otwarciu okna uruchamia się alarm, który wzywa mieszkające w domu siostry nazaretanki. Okno jest oznaczone papieskim herbem Jana Pawła II, logo Caritas i napisem “Okno Życia”.
“Okno życia” to wspólna inicjatywa Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej i Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Powstało, aby zwrócić uwagę na problem dzieci porzucanych na ulicy lub na śmietnikach. “Okno Życia” poświęcił 19 marca 2006 r. Metropolita Krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Ten artykuł dotyczy programu: Okna Życia