Rok Caritas

Piąte dziecko w Oknie Życia

Dziś w nocy, około godziny 2.00 nad ranem w Oknie Życia został znaleziony kolejny noworodek.

Chłopczyk został odwieziony do Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwesyteckiego w Krakowie, z którą Caritas nawiązała współpracę. Jest w stanie dobrym, obecnie przechodzi konieczne badania.

“Okno życia”, czyli miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić nowonarodzone dziecko nie narażając go na niebezpieczeństwo, znajduje się w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego 39. Otwiera się od zewnątrz, jest w nim zamontowane ogrzewanie i wentylacja. Wewnątrz okna jest miejsce na pozostawienie niemowlęcia. Po otwarciu okna uruchamia się alarm, który wzywa mieszkające w domu siostry nazaretanki. Okno jest oznaczone papieskim herbem Jana Pawła II, logo Caritas i napisem “Okno życia”. To wspólna inicjatywa Wydziału Rodziny Kurii Metropolitalnej oraz Caritas Archidiecezji Krakowskiej, podjęta przed pierwszą rocznicą śmierci Ojca Świętego – niestrudzonego obrońcy życia. Dotychczas w oknie znalazło się czworo dzieci – dwie dziewczynki i dwóch chłopców.

Nie wszystkie matki wiedzą, że po urodzeniu dziecka w szpitalu mogę je tam zostawić bez żadnych konsekwencji prawnych. Po zostawieniu dziecka matka ma sześć tygodni na podjęcie ostatecznej decyzji. Jeśli się nie zdecyduje na wychowywanie dziecka, trafia ono do adopcji.

„Myślałyśmy, że to będzie tylko symbol, ale okazało się, że już w trzy miesiące po poświęceniu w oknie znalazło się pierwsze dziecko” – mówi s. Józefina z domu przy ul. Przybyszewskiego 38.

“Okno życia” powstało, aby zwrócić uwagę na problem dzieci porzucanych na ulicy lub na śmietnikach. Siostry proszą o rozpowszechnianie wiadomości, że matki, które ukrywają ciążę i nie chcą rodzić w szpitalu, mogą zostawić dziecko w bezpiecznym miejscu przy ul. Przybyszewskiego 39 w Krakowie. - “Prosimy matki, które nie mogą wychowywać swojego dziecka: nie zabijajcie go, nie porzucajcie na śmietniku. Zostawcie je tutaj, w “Oknie życia”. Niech trafi do adopcji. Dajcie mu szansę na życie i miłość” - apelują.

Żeby zapewnić jak najlepsze warunki dzieciom z Okna życia do czasu przyjazdu pogotowia, Caritas Archidiecezji Krakowskiej chciałaby kupić inkubator-cieplarkę. Nowa kosztuje ok. 30 tys. zł, ale używaną cieplarkę można kupić już za ok. 7-8 tysięcy zł. Na razie Caritas zbiera środki na zakup. Chętni, którzy chcieliby ofiarować pieniądze na zakup inkubatora-cieplarki, proszeni są o kontakt z biurem Caritas (tel. 012 637 07 12) lub wpłatę na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej: BSR Kraków, nr 58 8589 0006 0000 0011 1197 0001, z dopiskiem „Okno Życia”.

Ten artykuł dotyczy programu: Okna Życia