Rok Caritas

Szóste dziecko w "Oknie Życia"

W sobotę 12 kwietnia 2008 r. w "Oknie życia" przy ul. Przybyszewskiego 39 w Krakowie o godzinie 3.15 w nocy pozostawiono kolejnego noworodka - chłopczyka.
 
Został też po raz pierwszy użyty inkubator ofiarowany do okna przez anonimowego darczyńcę. Chłopiec został odwieziony do Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, z którą Caritas nawiązała współpracę.
Inkubator zamontowany został w pokoiku, w którym mieści się „Okno życia” 19 lutego. Zakup inkubatora w celu zapewnienia dzieciom oczekującym na przyjazd pogotowia optymalnych warunków zasugerował Caritas prof. Ryszard Lauterbach, kierujący Kliniką Neonatologii Collegium Medicum UJ. Po ogłoszeniu przez Caritas informacji o zbiórce funduszy na zakup choćby używanego inkubatora, anonimowy darczyńca zakupił nowy sprzęt i sfinansował jego zamontowanie w domu przy ul. Przybyszewskiego 39.

„Okno życia”, czyli miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić nowonarodzone dziecko nie narażając go na niebezpieczeństwo, znajduje się w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego 39. Jest oznaczone papieskim herbem Jana Pawła II, logo Caritas i napisem „Okno życia”. To wspólna inicjatywa Wydziału Rodziny Kurii Metropolitalnej oraz Caritas Archidiecezji Krakowskiej, podjęta przed pierwszą rocznicą śmierci Ojca Świętego – niestrudzonego obrońcy życia. Znaleziony w Oknie życia chłopczyk jest już szóstym dzieckiem – przed nim w oknie znalazły się dwie dziewczynki i trzech chłopców.
Nie wszystkie matki wiedzą, że po urodzeniu dziecka w szpitalu mogą je tam zostawić bez żadnych konsekwencji prawnych. Po zostawieniu dziecka matka ma sześć tygodni na podjęcie ostatecznej decyzji. Jeśli się nie zdecyduje na wychowywanie dziecka, trafia ono do adopcji.
„Okno życia” powstało, aby zwrócić uwagę na problem dzieci porzucanych na ulicy lub na śmietnikach. Siostry zakonne mieszkające w domu przy ul. Przybyszewskiego 39 w Krakowie proszą o rozpowszechnianie wiadomości, że matki, które ukrywają ciążę, nie mogą wychowywać swoich dzieci i nie chcą rodzić w szpitalu, mogą zostawić dziecko w bezpiecznym miejscu – u nich.

Ten artykuł dotyczy programu: Okna Życia