Rok Caritas

"Okna życia", czyli miejsca dla porzuconych dzieci, powstaną w kolejnych polskich miastach

"Okna życia", czyli miejsca dla porzuconych dzieci powstaną w kolejnych polskich miastach m.in. w Ełku, Tarnowie, Starym Sączu i Poznaniu. Do realizacji tego zadania przymierza się również Radom. O inicjatywie dobrowolnego oddawania dzieci przez matki, które nie mogą ich wychować z różnych przyczyn dyskutowali dyrektorzy diecezjalanych Caritas w czasie trwającego spotkania w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym Emaus w Turnie koło Białobrzegów Radomskich.

Ideę "Okna Życia" przedstawił dyrektor krakowskiej Caritas ks. Bogdan Kordula. Od dwóch lat takie miejsce działa w domu sióstr nazaretanek przy ulicy Przybyszewskiego 39. W tym czasie pozostawiono tam dziesięcioro dzieci: 6 dziewczynek i 4 chłopców. - Uczyniliśmy krok milowy w tym zakresie. 9 rodzin już adoptowało niemowlęta, kolejna jest to tego obecnie przygotowywana - mówi ks. Kordula. - Nasze okno życia to nie tylko miejsce, gdzie można zostawić dziecko, ale i miejsce ratowania życia. Mieliśmy przypadek, że ktoś zostawił dziecko z pępowiną. Na szczęście dziecko przeżyło - opowiadał dyrektor krakowskiej Caritas. Do otwierania kolejnych "Okien Życia" zachęcał bp Grzegorz Balcerek, przewodniczący komisji charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. - Takie miejsce może być wielkim darem dla rodziców, którzy nie mogą mieć własnych dzieci. To również pewna idea, której celem jest ratowanie dzieci - powiedział bp Balcerek.

Uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć, że "Okna Życia" powstaną w kolejnych polskich miastach m.in. w Ełku, Tarnowie i Poznaniu. W stolicy Wielkopolski otwarcie takiego miejsca zaplanowano na 25 marca, w Dzień Świętości Życia. - Nie mieliśmy wprawdzie tragicznych w skutkach porzucania dzieci, ale stwierdziliśmy, że konieczne jest powołanie miejsca służącego do pozostawienia niechcianych dzieci, zapewniającego anonimowość matce i bezpieczeństwo dziecku - powiedział dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Waldemar Hanas. Inicjatywa wyszła od Państwowego Domu Dziecka nr 1 w Poznaniu.

Do zadania przymierza się także radomska Caritas. - W chwili obecnej zastanawiamy się, gdzie takie miejsce powinno powstać. Myślimy o zgromadzeniu zakonnym, gdzie gwarantowana jest anonimowość, a co najważniejsze, obecność osób, którzy zawsze będą czuwać przy takim oknie - mówi dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Radosław Walerowicz. - Życie jest największą wartością. Nasze przedsięwzięcie wpisałoby się również w ogólnopolski program duszpasterski "Otoczmy troską życie". Ponadto mamy na tym polu doświadczenie i możliwości, bowiem prowadzimy Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy - dodaje ks. Walerowicz.
Krakowskie "Okno Życia" to specjalne miejsce z ogrzewaniem i wentylacją. Wewnątrz okna jest miejsce na pozostawienie niemowlęcia. Po otwarciu okna uruchamia się alarm, który wzywa mieszkające w domu siostry nazaretanki. Zakonnice zaopiekują się porzuconym noworodkiem. Zdaniem pomysłodawców "Okno Życia" jest miejscem, w którym matka, ukrywająca ciążę i która nie chce rodzić w szpitalu, może anonimowo zostawić nowonarodzone dziecko nie narażając go na niebezpieczeństwo. Powstało również po to, aby zwrócić uwagę na problem dzieci porzucanych na ulicy lub śmietnikach. "Okna Życia" funkcjonują obecnie w Krakowie, Częstochowie i Warszawie.

Ten artykuł dotyczy programu: Okna Życia