Rok Caritas

Pierwsze dziecko w legnickim Oknie Życia

jas - kopiaW poniedziałek, 21 listopada w Oknie Życia Caritas Diecezji Legnickiej znaleziono niemowlę. To pierwszy taki przypadek w historii legnickiej placówki.

Dziecko, a dokładnie miesięcznego chłopczyka pozostawiono w Oknie w godzinach popołudniowych. Od razu zostali zaalarmowani pracownicy Ośrodka Edukacyjno-Opiekuńczego „Samarytanin” , przy którym mieści się Okno. – Dziecko zbadał lekarz. Potem zostało one odwiezione do szpitala, gdzie przeszło specjalistyczne badania – mówi ks. Tomasz Biszko, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Legnickiej. Zgodnie z prawem matka dziecka może odzyskać je do 30 dni od momentu pozostawienia. Jeśli się na to nie zdecyduje, niemowlę trafi szybką drogą do adopcji.
Okno Życia” to miejsce, w którym matka może zostawić bezpiecznie i anonimowo dziecko, którego nie chce i prawdopodobnie nie może wychować. Dzięki „Oknu życia” dziecko w nim pozostawione nie trafi w nieodpowiednie ręce, a tym bardziej nie będzie narażone na utratę zdrowia lub życia. Często się zdarza, że kobiety rodzące poza szpitalem, w domu, po porodzie nie chcą swojego dziecka. Z różnych przyczyn - chorobowych lub socjalnych. Aby dzieci nie trafiały np. na śmietnik, od kilku lat tworzone są Okna Życia. Pierwsze Okno Życia powstało w 2006 roku w Krakowie. Obecnie w Polsce działa ponad 45 takich miejsc. Uratowanych zostało kilkadziesiąt dzieci.
Legnickie „Okno Życia” zostało otwarte 25 marca ub. roku, mieści się w budynku Ośrodka Edukacyjno-Opiekuńczego Samarytanin, przy ul. Poselskiej 14-16 w Legnicy. Umowę ws. zasad działania „Okna Życia” podpisały legnickie instytucje, takie jak policja, pogotowie ratunkowe, szpital, sąd rodzinny czy MOPS. Co ważne, „Okno Życia” gwarantuje anonimowość matce . Dziękujemy wszystkim, którzy troszczą się, aby prawidłowo funkcjonowało „Okno Życia” w Legnicy.   ks. Tomasz Biszko

Ten artykuł dotyczy programu: Okna Życia