Rok Caritas

Kielce: Wigilijne Dzieło na 80 tysięcy świec

Tradycyjnie w I Niedzielę Adwentu 27 listopada Caritas Diecezji Kieleckiej rozpoczyna Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. To już XVIII edycja tej ogólnopolskiej akcji, która od 2000 r. ma charakter ekumeniczny, gdyż obok CARITAS Kościoła Katolickiego, uczestniczą w niej także DIAKONIA Kościoła Protestanckiego oraz  ELEOS  Kościoła Prawosławnego. Kampania polega na rozprowadzaniu świec, które w Wigilię Bożego Narodzenia zapalane są na polskich stołach na znak solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. Wpływy uzyskane z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przeznaczone są na dożywianie dzieci w szkołach, pomoc edukacyjną,  letni wypoczynek oraz prowadzenie świetlic środowiskowych. Caritas przeznacza też 10 groszy z każdej świecy na pomoc głodującym dzieciom w Sudanie. W 2010 roku Caritas, Diakonia i Eleos w całej Polsce rozprowadziły blisko 3 miliony wigilijnych świec. 
                Caritas Diecezji Kieleckiej w bieżącym roku przygotowała 80 tys. świec. Można je nabyć w parafii oraz w siedzibie Caritas przy pl. Najświętszej Maryi Panny w Kielcach. W rozprowadzanie świec zaangażowani są wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas oraz inne grupy parafialne.
               Tegoroczna edycja prowadzona jest pod hasłem „Podarujmy dzieciom czas”. Słowa te skłaniają nas do refleksji nad losem wielu dzieci, dla których przeżywane dzieciństwo jest czasem  udręki, cierpienia, odrzucenia. A przecież to właśnie dzieci powinny być otoczone szczególną miłością rodziców i objęte troską ze strony społeczeństwa.
               Włączmy się w tę piękną akcję, bo w ten sposób możemy sprawić, że na twarzach wielu dzieci zagości uśmiech. Zadbajmy, aby na naszym świątecznym stole zapłonęła świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Płomień wigilijnej świecy rozprasza ciemności smutku i zwątpienia, przybliża nam orędzie pokoju i miłości. W Tajemnicy Wcielenia doświadczamy bezinteresownej miłości Boga, który bez naszych zasług ofiarował nam swego Syna. Przyjmując ten dar możemy odwzajemnić go miłością do bliźnich. Ważne jest więc, by zaopatrzyć się w świecę tegoroczną, bo wyraża naszą braterską pomoc niesioną ubogim dzieciom w bieżącym czasie. Niech dla każdej chrześcijańskiej rodziny zgromadzonej przy świątecznym stole płonąca świeca ze znakiem Caritas stanie się znakiem miłości podnoszącej, wspierającej, miłości bliźniego.      ks. Krzysztof Banasik

Ten artykuł dotyczy programu: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom