Rok Caritas

Nie wiesz, co dać dziecku pod choinkę?

degustacjaNie wiesz, co dać dziecku pod choinkę? Podaruj mu swój czas. Czas to dla nas dobro niezwykle cenne. Przeliczamy go na wykonane zadania, spełnione obowiązki, skrupulatnie obliczamy, co zdążymy zrobić, a czego już nie. Wciąż jednak mamy go za mało dla naszych bliskich, a zwłaszcza dzieci. Pogrążeni w codziennej pogoni próbujemy to jakoś dzieciom wynagrodzić. Kupujemy wspaniałe zabawki, zapisujemy na ciekawe zajęcia pozalekcyjne, walczymy, aby dostały się do jak najlepszej szkoły. Na to, by z nimi usiąść i porozmawiać, a choćby razem popatrzeć, jak obłoki płyną po niebie, nie mamy już ani chwili.

Świat przekonuje nas, że nie wolno nam czasu tracić. Mamy wykorzystać go do maksimum, potraktować jak inwestycję – najczęściej krótkoterminową, przynoszącą szybkie i gołym okiem widoczne zyski. Stąd poczucie, że czas spędzony po prostu na byciu razem, niespiesznej pogawędce, beztroskiej zabawie – bez presji, bez zadań do spełnienia, bez pośpiechu – to czas stracony.

A przecież wiadomo, że właśnie to, co dzieje się w takim niespiesznym czasie, to rzecz najważniejsza – kontakt z drugim człowiekiem. Ważny on jest dla nas wszystkich, ale dla naszych dzieci najważniejszy. Uczy patrzenia na innych jak na ludzi, nie na przedmioty służące spełnieniu wymagań tego świata. To bliski kontakt sprawia, że świat emocji innych ludzi, ale także nasz własny, staje się bardziej zrozumiały, przyjazny, staje się częścią naszego życia. W bliskiej obecności rodzi się zdolność do współczucia, zrozumienie dla innych i siebie samego.
Czas spędzony z naszymi dziećmi to dobro bezcenne. Z każdą chwilą prawdziwego, uważnego kontaktu z nimi rośnie szansa, że nasze dzieci wyrosną na dobrych ludzi. Że będą umiały zrozumieć siebie i innych. Że zauważą, kiedy ktoś będzie potrzebował pomocy i będą gotowe jej udzielić. Że będą mądrze rządziły światem, które już niedługo przecież oddamy w ich ręce.
 

Beata Wolfram-Krukowska, psycholog
Punkt Konsultacyjny Poradnictwo Rodzinne „Przeciw przemocy”


TEKST PRZYGOTOWANY PRZEZ DIAKONIĘ

Ten artykuł dotyczy programu: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom