Rok Caritas

Gniezno: Otwarcie Okna Życia

26 marca, w liturgiczną uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w domu zakonnym Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Gnieźnie przy ul. Lecha 11 o godz. 15.00 zostanie uroczyście otwarte i poświęcone pierwsze w archidiecezji gnieźnieńskiej Okno Życia.  Poświęcenia dokona ks. abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski.

Okno Życia przygotowała Caritas archidiecezji wspólnie ze Zgromadzeniem Sióstr Miłosierdzia a Paulo.  Otwarcie poprzedzone będzie konferencją popularno-naukową, nad którą patronat objął Instytut Nauk o Zdrowiu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie. Podczas konferencji uczestnicy starać się będą odpowiadać na pytanie, jak dziś chronić życie najbardziej bezbronnych.

 – Celem istnienia Okna Życia jest zwrócenie uwagi na problem niemowląt porzucanych na ulicy lub w przypadkowych miejscach, a przede wszystkim danie im szansy na przeżycie i wychowanie. Okno Życia to miejsce, w którym matka nie mając możliwości zaopiekowania się swoim nowonarodzonym dzieckiem, pozbawiona wsparcia rodziny, środków materialnych, a przede wszystkim nadziei, że potrafi być matką, może anonimowo zostawić swoje dziecko ze świadomością,  że zostanie ono otoczone troskliwą opieką z zapewnieniem bezpieczeństwa – tłumaczy ks. Krzysztof Stawski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Dyrektor Caritas dodaje, że  inicjatywa Okna Życia jest kontynuacją dzieła bł. Jana Pawła II, wielkiego obrońcy życia, a funkcjonujące w Polsce czterdzieści pięć Okien uratowało już blisko czterdzieści ludzkich istnień.  – Nie można także zapominać o ogromnym dziele zapoczątkowanym przez bł. Matkę Teresę z Kalkuty, która nie rzadko osobiście zbierała porzucane noworodki i szukała dla nich rodzin – mówi.

Okno Życia będzie usytuowane na zewnątrz, dlatego żeby zostawić dziecko nie trzeba będzie wchodzić do budynku. Dyżurująca siostra powiadomi pogotowie ratunkowe, które zawiezie dziecko do szpitala, gdzie zostanie zbadane. Później, dzięki staraniom odpowiednich instytucji, z zachowaniem przepisów prawa państwowego rozpocznie się procedura adopcyjna. 
Lucyna Muniak

 

Ten artykuł dotyczy programu: Okna Życia