Rok Caritas

Drugie dziecko w Oknie Życia

okno yciaOkoło 3-4-miesięczny, zdrowy chłopczyk został pozostawiony w legnickim Oknie Życia, prowadzonym przez Caritas Diecezji Legnickiej.  

Do zdarzenia doszło w czwartek, 7 listopada po godz. 18.00. Dziecko,zgodnie z procedurami po wstępnym zbadaniu przez lekarzy zostało zabrane przez Pogotowie Ratunkowe do szpitala na szczegółowe badania. To drugie, pozostawione w Oknie dziecko od czasu jego otwarcia w marcu 2010 r.  Pierwszy chłopczyk został znaleziony w ubiegłym roku, równiez w listopadzie. Dyrektor Ośrodka Edukacyjno-Opiekuńczego "Samarytanin” na ulicy Poselskiej, gdzie znajduje się Okno Życia, ks. Piotr Bizoń podkreśla, że w czasach kiedy toczy się walka o życie człowieka, Okno Życia jest szansą na jego ochronę. Trzeba modlić się za matkę, która zdecydowała się na taki krok.
Tekst i foto: Łukasz Żygadło

Okno Życia to miejsce, w którym matka może zostawić bezpiecznie i anonimowo dziecko, którego nie chce wychować. Dzięki Oknu Życia dziecko w nim pozostawione nie trafi w nieodpowiednie ręce, a tym bardziej nie będzie narażone na utratę życia. Często się zdarza, że kobiety rodzące poza szpitalem, w domu, po porodzie nie chcą swojego dziecka. Z różnych przyczyn – chorobowych lub socjalnych. Aby dzieci nie trafiały np. na śmietnik, od kilku lat tworzone są Okna Życia. Pierwsze Okno Życia powstało w Krakowie w 2006 r. roku.

Ten artykuł dotyczy programu: Okna Życia