Rok Caritas

Kolejny chłopczyk w Oknie Życia

dzieckoW krakowskim Oknie Życia przy ul. Przybyszewskiego dziś w nocy pozostawiono noworodka – chłopca. To już szesnaste dziecko tu pozostawione. Chłopczyk ma około dwóch tygodni, jest zadbany. Został odwieziony do szpitala.

Okno jest otwierane kilka razy w tygodniu, czasem nawet kilka razy dziennie – mówi s. Martyna Kuczmarska, kierowniczka domu. – Za każdym razem sprawdzamy, czy ktoś nie pozostawił w nim dziecka. Kiedy pobiegłam do okna dziś w nocy znalazłam w nim ślicznego chłopczyka. Spał spokojnie. Cieszymy się, że trafił w bezpieczne miejsce, zwłaszcza zimą, kiedy pozostawienie go gdzieś indziej zagroziłoby jego życiu – dodaje.

Wcześniej, 31 grudnia 2012 r. w oknie pozostawiony został inny chłopczyk.

Okno życia w Krakowie – najstarsze tego typu miejsce w Polsce  – powstało prawie siedem lat temu, aby zwrócić uwagę na problem dzieci porzucanych na ulicy lub na śmietnikach. Żeby zapobiec porzucaniu niemowląt w przypadkowych miejscach, gdzie grozi im śmierć z wychłodzenia Caritas apeluje o rozpowszechnianie informacji o oknach. Obecnie w Polsce istnieje około 50 takich miejsc.

Kilka dni temu w obronie Okna Życia wypowiedzieli się krakowscy radni. W przesłanej do premiera rezolucji wyrazili zaniepokojenie informacjami o zamiarze Komitetu Praw Dziecka przy ONZ, który planuje wymóc na Parlamencie Europejskim zdelegalizowanie okien życia. „Okno życia to uznana i budząca szacunek forma działalności Kościoła Katolickiego na rzecz ochrony porzuconych dzieci i należy zrobić wszystko, aby mogła być kontynuowana” – apelują radni.
Agnieszka Homan

Ten artykuł dotyczy programu: Okna Życia