Rok Caritas

Życie w "Oknie życia"

18-04_10-09-04Tygodniowa dziewczynka trafiła do tarnowskiego „Okna życia”. - Była dobrze ubrana, miała smoczek, była zawinięta w rożek, wyglądała na zadbane dziecko - powiedziała s. Joannes Mazurkiewicz.

We wtorek, 16 kwietnia o godz. 20.35 w Oknie Życia znajdującym się w domu prowincjalnym Zgromadzenia Sióstr św. Józefa w Tarnowie przy ul. Mościckiego 34 rozległ się dzwonek. - Szybko zeszłyśmy do pokoju i w oknie zobaczyłyśmy małą dziewczynkę. Radości, że matka pozwoliła dziecku żyć, towarzyszą też łzy, bo kobieta musi przeżywać ciężkie chwile. Modlimy się za matkę tego dziecka - dodaje siostra Joannes.

Zgodnie z procedurami siostry wezwały pogotowie. W szpitalu dziecko zostanie dokładnie zbadane. O dziewczynce zostawionym w Oknie Życia zostanie też poinformowany ośrodek adopcyjny. To pierwsze dziecko w tarnowskim oknie. Okno Życia im. św. Zygmunta Gorazdowskiego otwarto w Tarnowie 19 marca 2009 roku. Znajduje się ono w centrum miasta. W domu prowincjalnym przygotowany jest specjalny dziecięcy pokoik. Są tam szafki z ubrankami i pieluchami, miejsce do przewijania. Najważniejszym miejscem jest jednak "okno".

Na terenie naszej diecezji jest drugie takie okno z podobnym zapleczem, a znajduje się w Nowym Sączu przy ul. Długosza 53; opiekują się nim siostry Felicjanki.

W całej Polsce działa 50 Okien Życia, w których łącznie pozostawiono 58 niemowlaków.

ks. Ryszard Podstołowicz

Ten artykuł dotyczy programu: Okna Życia