Rok Caritas

Apel dyrektora niemieckiej Caritas i przewodniczącego Caritas Internationalis

W związku z wizytą papieża Franciszka na włoskiej wyspie Lampedusa dyrektor niemieckiej Caritas zaapelował do państw Unii Europejskiej o większą solidarność z ludźmi poszukującymi azylu. Podróż papieża na wyspę, na którą od lat przypływają liczni uchodźcy z Afryki, jest mocnym sygnałem dla nas wszystkich, abyśmy otworzyli oczy na trudną sytuację migrantów i uchodźców - oświadczył 8 lipca w Berlinie Peter Neher.

Państwa unijne powinny wreszcie wziąć odpowiedzialność za tych ludzi z północnej Afryki - uważa dyrektor niemieckiej Caritas Zamiast ich izolować, Unia Europejska musi wprowadzić rzetelną procedurę azylancką - stwierdził Neher, dodając, że „państwa członkowskie powinny okazywać solidarność z tymi ludźmi”, a wszyscy przybywający uchodźcy muszą być traktowani z pełnym zachowaniem praw i godności człowieka.

Papież Franciszek odwiedził dziś włoską wyspę Lampedusę. Licząca 20 kilometrów kwadratowych wyspa pomiędzy Sycylią i Tunezją jest punktem docelowym migrantów z całej Afryki. W pierwszej połowie bieżącego roku dotarło tam cztery tysiące ludzi, większość tych, którzy wylądowali cało na przeładowanych łodziach, pochodziła z Tunezji i Libii. Tylko w ubiegłym tygodniu na Lampedusę przybyło prawie 500 nowych migrantów.

ts (KAI/KNA) / Berlin

- Papieska wizyta na Lampedusie przypomniała nam o losie milionów uchodźców na całym świecie. Zwierzchnicy religijni i organizacje wyznaniowe odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu, by byli oni traktowani godnie i ze współczuciem. Musimy przyjmować wszystkich uchodźców jako naszych braci i siostry - powiedział kard. Oscar Rodríguez Maradiaga SDB.

Przewodniczący Caritas Internationalis dołączył do apelu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców oraz wielu religijnych instytucji domagających się większej ochrony praw przybyszów. Wspólna deklaracja określa zasady, którymi powinni się kierować zwierzchnicy religijni, by zapewnić im przyjazne środowisko przyjęcia, również przez promowanie w lokalnych wspólnotach zrozumienia i tolerancji dla przybyszów oraz zwalczanie wszelkich przejawów ksenofobii.

Deklaracja zostanie formalnie zaprezentowana w listopadzie b. r. w Wiedniu podczas konferencji przygotowywanej przez organizację "Religie dla pokoju". W spotkaniu weźmie udział ponad 400 przedstawicieli Kościołów i wspólnot religijnych z całego świata.

RV za opoka.pl

 

Ten artykuł dotyczy programu: Caritas dla uchodźców