Rok Caritas

Wakacje dzieci z Ukrainy

Sandomierska Caritas zorganizowała wypoczynek wakacyjny dla dzieci pochodzących z rodzin polonijnych z Ukrainy. Była wspólna modlitwa, śpiewanie, rozmowy i bukiety polskich polnych kwiatów. Kolonistów odwiedził m.in. biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Dzieci wypoczywające w Ośrodku Formacyjno-Wypoczynkowym ARKA w Mszanie Dolnej na co dzień mieszkają w Żółkwi i uczęszczają do istniejącej od 1995 r. Sobotniej Szkoły Języka Polskiego, prowadzonej przez Siostry Dominikanki. Dzieci z rodzin posiadających polskie korzenie mogą doskonalić swoje umiejętności i uczyć się praktycznego posługiwania językiem polskim, poznają elementy kultury i historii oraz geografii Polski, jak również uczestniczą w katechezach.

- Pobyt na koloniach w Polsce pozwolił tym dzieciom zobaczyć Polskę, poznać piękno polskiej przyrody i elementy polskiej kultury - powiedział ks. Bogusław Pitucha, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Wakacyjny wyjazd był dla nich nie tylko odpoczynkiem, ale również czasem praktycznej nauki. Dzieci na turnusie pozostawały pod opieką siostry Juwencji Dziedzic – dominikanki pracującej w Żółkwi na Ukrainie oraz wykwalifikowanej kadry. Na turnusie kolonijnym wypoczywało 40 dzieci. (rm)

Ten artykuł dotyczy programu: Wakacyjna Akcja Polonia