Rok Caritas

Czwarte dziecko w Oknie Życia

Około 3-dniowy chłopczyk został znaleziony w częstochowskim Oknie Życia im. bł. Edmunda Bojanowskiego, w piątek 25 października – poinformowali pracownicy Domu Małych Dzieci, prowadzonym przez siostry służebniczki starowiejskie.

Dziecko było zadbane i ciepło ubrane. To już czwarte dziecko znalezione w częstochowskim „Oknie Życia”. Pierwsze zostało znalezione 31 maja 2010 r. Był to ok. trzymiesięczny chłopczyk z zespołem Downa. Drugie dziecko, także chłopczyk, został znaleziony 11 marca 2013. r. Na początku września br., siostry znalazły w Oknie malutkiego Piotrusia.

Matka pozostawiająca dziecko w oknie życia zachowuje anonimowość i nie jest poszukiwana przez sąd. O dalszym losie dziecka decydują sąd i ośrodki adopcyjne. Częstochowskie „Okno Życia” znajduje się przy Domu Małych Dzieci im. bł. Edmunda Bojanowskiego, prowadzonym przez siostry służebniczki przy ul. św. Kazimierza 1. Zakonnice prowadzą tam niepubliczną placówkę  opiekuńczo-wychowawczą, która zapewnia całodobową opiekę i wychowanie dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodzicielskiej w wieku od 0 do 10 lat.

„Okno Życia” w Częstochowie zostało uroczyście otwarte i poświęcone 28 grudnia 2008 r. przez abp. Stanisława Nowaka, ówczesnego metropolitę częstochowskiego. Można tu zostawić dziecko, którego matka nie chce lub nie może wychować. Najpierw trafia ono do szpitala, a potem do nowej rodziny. Częstochowskie „Okno Życia” powstało z inicjatywy Caritas archidiecezji częstochowskiej i służebniczek starowiejskich.
KAI

 

Ten artykuł dotyczy programu: Okna Życia