Rok Caritas

Inauguracja WDPD z Natalią Kukulską

c31Ponad dwa tysiące osób przybyło w środę, 13 listopada do starogardzkiej hali sportowej OSiR na diecezjalną inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Takich tłumów w tej ogromnej sali sportowo-widowiskowej dawno nie widziano, a przecież to także tu odbywają się mecze popularnej drużyny koszykarzy Polpharmy. Zajęte były nie tylko wszystkie miejsca siedzące, ale także wypełniony był parkiet przed sceną. Wśród publiczności było wiele osób niepełnosprawnych, także na wózkach inwalidzkich – to dla nich m.in. przyjechała do Starogardu gwiazda wieczoru, Natalia Kukulska. W ławkach dla publiczności zasiedli także zaproszeni goście specjalni – m.in. ks. infułat Stanisław Grunt i ks. Andrzej Szopiński, dyrektor ekonomiczny Diecezji Pelplińskiej, a także wicestarosta starogardzki Kazimierz Chyła i prezydent Starogardu Edmund Stachowicz.

c9Świece rozświetlające mrok

Tuż przed rozpoczęciem koncertu zgasło światło. Zapanowała ciemność. Widownia umilkła. Salę wypełniła cicha muzyka. W jej rytmie wkroczyły na salę dzieci niosące zapalone świeczki. Szły powoli. Muzyka narastała. Sala powoli rozświetlała się. Rozległy się oklaski. Przybyłych serdecznie powitał ksiądz Grzegorz Weiss, dyrektor Caritas Diecezji Pelplińskiej, po nim głos zabrał m.in. ks. infułat Stanisław Grunt oraz prezydent Edmund Stachowicz. I rozpoczęło się koncertowanie. Na scenę wbiegły dzieci. To jeden z zespołów działających przy parafii Miłosierdzia Bożego w Starogardzie Gdańskim. W ich wykonaniu usłyszeliśmy kilka dynamicznych piosenek, które rozśpiewały widownię. Następnie sceną zawładnął kolejny zespół parafialny „Zbudowani na Chrystusie”. Widownia śpiewała wraz z zespołem. Wszyscy jednak czekali na główną gwiazdę koncertu –  Natalię Kukulską.

Inauguracja z Natalią

Doczekali się. Wbiegającą na scenę piosenkarkę powitała burza braw.

– Cieszę się, że jestem z wami i w ten sposób mogę włączyć się w akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – tymi słowami rozpoczęła koncert.

Tłum widzów falował przed sceną. Pstrykały flesze aparatów. Scenę spowiła sztuczna mgła. Rozpoczął się fantastyczny koncert. Natalia śpiewała najpopularniejsze piosenki ze swojego repertuaru, wśród nich piosenkę „Wierzę w nas”.  

Publiczność wraz z Natalią głośno wyśpiewywała refren:

„Wierzę w nas
Otwarte ręce wciąż mam
Jeszcze nie skończył się czas
Tak wiele od siebie chcę
Tobie dać”.

Gwiazda wykonała także piosenki śpiewane przez jej mamę, Annę Jantar. Gra świateł, ostre brzmienie muzyki, rewelacyjnie skoordynowana choreografia sprawiły, że trudno było oderwać oczy od sceny, a każda prośba artystki o taniec czy śpiew uczestników koncertu była szybko spełniana. To była wspaniała inauguracja „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” zorganizowana przez Caritas Diecezji Pelplińskiej.

c14Ponad 100 tysięcy świec

Przypomnijmy, że Caritas Diecezji Pelplińskiej od ponad dwudziestu lat uczestniczy w ogólnopolskim przedsięwzięciu pod nazwą „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, które prowadzone jest w okresie Adwentu i trwa aż do Świąt Bożego Narodzenia.

Idea akcji narodziła się w 1994 roku, kiedy to dyrektor Caritas Polska ks. dr Marian Subocz, zaproponował oparcie świątecznej akcji na polskiej tradycji Wigilii. Tak więc od ponad 20 lat kampania polega na rozprowadzaniu świec, które w Wigilię Bożego Narodzenia zapalane są na polskich stołach na znak solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. Dochód ze sprzedaży świec przeznaczony jest na całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, na pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. W ubiegłym roku Caritas Diecezji Pelplińskiej rozprowadziła ponad sto tysięcy wigilijnych świec.

Ten artykuł dotyczy programu: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom