Rok Caritas

175 tysięcy wigilijnych świec!

swiece wdpd 2013 400pRozpoczynające się w niedzielę, 1 grudnia XX Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to największa ogólnopolska akcja Caritas, w której od początku z powodzeniem bierze udział Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Od lat krakowska archidiecezja plasuje się w czołówce, jeśli chodzi o ilość rozprowadzanych świec.

            Do naszych parafii trafiło w tym roku około 175 tysięcy świec z logo Caritas, które – mamy nadzieję – staną na wigilijnych stołach. Ofiary za świece pomagają sfinansować ferie i kolonie dla dzieci oraz utrzymać ośrodki służące dzieciom – np. rodzinne domy dziecka czy Dom Matki i Dziecka. Akcja jest dobrze rozpoznawalna, a świece Caritas stawiane przy pustym nakryciu od lat są symbolem pomocy najsłabszym ofiarom ubóstwa.

            Dwudziestolecie akcji to czas podsumowania. – Cieszymy się, że przez ten czas udało się zrealizować wiele projektów pomocy dzieciom. Każda zapalona świeca zwiększa tę pomoc – mówi dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula.

            Wszystkim zaangażowanym w Wigilijne Dzieło dziękują w tym roku dzieci z Arki Noego w nagranej specjalnie na tę okazję piosence. „To dzięki Tobie miałam piękne wakacje, każdego wieczoru ciepłą kolację. To dzięki Tobie miałam nową sukienkę. Chociaż cię nie znam, to dziękuję Ci pięknie – śpiewają.

            Tegorocznym hasłem Dzieła są słowa „Rozjaśnij dzieciom przyszłość”. Przypominają o celu akcji – zbiórce funduszy na pomoc dzieciom z ubogich rodzin. W ubiegłym roku krakowska Caritas rozprowadziła 176 684 świece. Po odliczeniu kosztów produkcji i transportu dało to 366 305 zł. Z tej kwoty 189 621 zł Caritas przeznaczyła na dofinansowanie akcji wakacyjnej dla dzieci z ubogich rodzin oraz prowadzonych placówek dla dzieci. 176 684 zł, czyli złotówka z ofiary za każdą świecę pozostała do dyspozycji parafii na pomoc najuboższym rodzinom. Najczęściej to obiady w szkole, paczki na święta albo świadczenia (np. opłata za prąd). 10 groszy z ofiary za każdą świecę trafia na projekty pomocowe realizowane przez Caritas Polska poza granicami Polski. W ubiegłym roku była to pomoc żywnościowa dla głodujących dzieci w Afryce.

            Od 2000 r. WDPD ma charakter ekumeniczny –  z udziałem Kościoła Prawosławnego i Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

            W imieniu potrzebujących dzieci gorąco dziękujemy wszystkim, którzy na wigilijnych stołach postawią świecę Caritas.

Ten artykuł dotyczy programu: Dożywianie z Carrefour