Rok Caritas

WDPD po raz dwudziesty!

128 tys. świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przygotowała w tym roku Caritas Diecezji Tarnowskiej. Można je już nabyć w parafiach. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na wypoczynek dzieci i młodzieży oraz ich dożywianie.

Hasło tegorocznej akcji brzmi: Rozjaśnij dzieciom przyszłość. Chodzi o pokazanie, jak miłość bliźniego oraz pomoc materialna wpływają na los najuboższych dzieci. W tym roku w całej Polsce rozprowadzonych zostanie ponad trzy miliony wigilijnych świec.

Zachęcamy, aby świeca Caritas znalazła się w każdym domu. Chodzi o gest otwartego serca. Patrząc na jej płomień podczas Wigilii możemy mieć satysfakcję, że pomogliśmy potrzebującym. Dzięki ubiegłorocznej akcji z wypoczynku letniego i zimowego skorzystało 2768 dzieci z naszej diecezji. Wielu uczniów pierwszy raz było na wakacjach w górach czy nad morzem. Turnusy zorganizowały parafie, zgromadzenia zakonne i inne instytucje, które otrzymały dofinansowanie.

Caritas nasza pomogła także pokryć większość kosztów udziału w Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej na Jasną Górę dla 375 dzieci z rodzin wielodzietnych. W sumie w tym roku na wypoczynek dzieci i młodzieży Caritas Diecezji Tarnowskiej przekazała ponad 160 tys. zł. (łącznie zimowy i letni). Dodatkowo ok. 15 tys. zł przeznaczono na dożywianie najmłodszych w świetlicach Caritas oraz w szkołach i innych placówkach. Dodajmy, że w sześciu świetlicach Lumen prowadzonych przez Caritas Diecezji Tarnowskiej opieką objętych jest codziennie ok. 200 dzieci.

Ofiara za małą świecę wynosi – podobnie jak w latach ubiegłych – 5 zł, a za dużą 12 zł. Ich rozprowadzaniem w parafiach zajmą się wolontariusze Parafialnych Oddziałów Caritas i Szkolnych Kół Caritas. Świece przekazane przez Caritas zapłoną też na stołach wigilijnych naszych rodaków mieszkających m.in. we Francji, Anglii i Austrii.

- W ciągu 20 lat na polskich stołach stanęło wiele milionów świec Caritas. Setki tysięcy dzieci mogły dzięki temu wyjechać na wakacje, otrzymać wyżywienie czy zwiększyć swoje szanse w edukacji. Wigilijna Świeca Caritas dzięki swojej popularności stała się obok opłatka i choinki nieodłączną częścią polskiej tradycji świątecznej - podkreśla ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.  

Początki Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom sięgają 1993 roku, kiedy w kilku diecezjach rzymskokatolickich przeprowadzono pilotażową akcję; rok później zyskała ona wymiar ogólnopolski. W pierwszym roku rozprowadzono 260 tys. świec, ale zapotrzebowanie było dużo większe. Rok później, w 1995 roku rozprowadzono blisko 2 mln świec, z których dochód wyniósł ok. 3 mln zł. W roku 10-lecia Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom (2003) było to ponad 4,5 mln świec, z których dochód wyniósł 14 mln zł.
ks. Ryszard Podstołowicz

Ten artykuł dotyczy programu: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom