Rok Caritas

Dzieciaki znowu zadowolone! – tym razem w Lublinie

_lW zaśnieżonym Lublinie, w siedzibie Caritas, 29 stycznia odbyły się piąte już warsztaty komiksowe pod hasłem: „Jem owoce i warzywa – wtedy zdrowia mi przybywa”, zorganizowane przez Caritas i Carrefour Polska.

Mimo trudnej, zimowej aury wzięło w nich udział około trzydzieścioro dzieci, podopiecznych dwóch Świetlic Opiekuńczo-Wychowawczych przy parafiach  św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty oraz Michała Archanioła w Lublinie. Po części wstępnej – kiedy zostały omówione techniki tworzenia kadrów i plansz komiksowych – jak zwykle nieocenionym źródłem inspiracji okazały się zdrowe produkty przywiezione w koszach przez przedstawicieli Carrefourʼa. Dowód? Prace zatytułowane: „Wiśnia w mieście”, „Przygoda truskawki Kasi”, „Owoce i warzywa bawią się”, „Dlaczego ludzie wyrzucają owoce?”, „Dobre nie zawsze zdrowe”, „Super banan i zły cukierek” itp. To tylko kilka przykładów z kolorowych prac powstałych w trakcie zajęć. Końcowym podarunkiem od Carrefourʼa był zaprojektowany specjalnie na tę okazję komiks będący edukacyjną pamiątką po wspólnym tworzeniu rysunków.

dsc00074_lWarsztaty poprowadził Waldemar Miaśkiewicz – pedagog, rysownik i miłośnik komiksu. Dzieci poznały nie tylko tajniki tworzenia komiksów, ale przede wszystkim zasady zdrowego odżywiania. Każde dziecko miało za zadanie stworzyć własny komiks, którego bohaterami były owoce i warzywa.

 – Jako Caritas Archidiecezji Lubelskiej otaczamy dzieci nie tylko opieką, ale również dbamy o ich edukację. Cieszymy się, że wspólnie z Carrefour mogliśmy zorganizować warsztaty, dzięki którym nasi podopieczni mogli poprzez zabawę zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania – powiedział ks. Wiesław Kosicki, dyrektor CAL.

Krzysztof Pastuszak, dyrektor hipermarketu Carrefour w galerii Witosa w Lublinie dodaje: Lubelski hipermarket Carrefour pomaga dwóm świetlicom Caritas. Jesteśmy obecni w życiu dzieciaków  nie tylko poprzez finansowanie posiłków, ale również fundując wyprawki szkolne i paczki świąteczne. Warsztaty komiksowe to edukacja przez zabawę – młodzi ludzie są bardzo kreatywni i tworzą naprawdę fantastyczne postaci. Nie bez znaczenia jest fakt, że warsztaty odbywają się podczas ferii, które wiele dzieci spędza w domu – wspólna zabawa przy tworzeniu komiksów to atrakcyjna alternatywa dla siedzenia w domu.

Warsztaty odbyły się w ramach programu „Dożywianie z Carrefour”. Dzięki finansowemu wsparciu na ponad 1,2 mln złotych, przyznanemu Caritas przez Międzynarodową Fundację Carrefour, 1260 dzieci przez pięć dni w tygodniu do końca roku szkolnego 2013/2014 otrzymywać będzie ciepły posiłek.
Mariusz Talarek

dsc_0108_l    dsc00054_l   dsc00164_l

Ten artykuł dotyczy programu: Dożywianie z Carrefour