Rok Caritas

Drugie Okno Życia

Nowe Okno Życia w Kartuzach pobłogosławił 11 lutego biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Przemawiając do licznie zebranych uczestników uroczystości podkreślił, że Okno Życia jest „mobilizacją, abyśmy wszyscy dbali o życie, zarówno swoje, jak drugiego człowieka”.

Przy współpracy Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo popularnie zwanych szarytkami i Kartuskiego Centrum Caritas oddano do użytku Okno Życia w domu sióstr przy ul. Gdańskiej w Kartuzach.

S. Małgorzata Pranga, dyrektor placówek opiekuńczo-wychowawczych w Kartuzach podkreśliła, że działalność Okna Życia, które ma chronić przed odrzuceniem czy nawet dzieciobójstwem „wpisuje się w charyzmat zgromadzenia, gdyż św. Wincenty a Paulo jako pierwszy zajmował się tzw. podrzutkami”. S. Małgorzata Pranga widzi w tej nowej działalności sióstr Miłosierdzia w Kartuzach formę realizacji zachęty kierowanej do nich przez założyciela zgromadzenia, który powtarzał: „Dbajcie o życie, dbajcie o tych, którym się nie udaje”.

Podczas pobłogosławienia Okna, bp Kasyna stwierdził też, że Okno Życia jest pewnym wyrzutem sumienia, że „miłość bywa nie dopuszczana, że ludzie nie potrafią sobie poradzić z darem nowego życia, że miłość bywa niekiedy nawet odrzucana”. Hierarcha dodał, że jednocześnie Okno Życia „jest szansą i znakiem przepływu czegoś dobrego” w relacjach międzyludzkich. Podkreślając symbolikę tego miejsca, bp Kasyna stwierdził, że „Okno Życia jest również mobilizacją, abyśmy wszyscy dbali o życie, zarówno swoje, jak drugiego człowieka”.

Okno Życia, jak mówili pomysłodawcy i organizatorzy przedsięwzięcia, jest „próbą zapobiegania nieszczęściu, które mogłoby wydarzyć się, gdyby matka nie chciała z jakiegoś powodu opiekować się swoim dzieckiem”. Pierwsze Okno Życia w diecezji pelplińskiej uruchomiono w 2012 roku w Starogardzie Gdańskim.
ks.is/KAI

Ten artykuł dotyczy programu: Okna Życia