Rok Caritas

Pierwsza dziewczynka w Oknie Życia

e0ff2e892b627a5f00bb09ff91ec1a7fTrzytygodniowa Zosia została znaleziona w płockim Oknie Życia, którym opiekują się zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia na Starym Rynku. Dziecko miało dołączoną karteczkę z imieniem i datą urodzenia, było czyste i zadbane. To pierwsze dziecko w Oknie Życia, które powstało w 2009 roku.

Dziewczynka została położona w oknie 12 lutego około godziny 13.25 - z dołączoną karteczką, informującą, że ma na imię Zosia i urodziła się 24 stycznia; była też podana jej grupa krwi, waga i miara. Co ciekawe, dziecko zostało położone w Oknie Życia w środku dnia, w miejscu, koło którego codziennie przechodzi wiele osób. Zgodnie z ideą Okien Życia, nikt nie będzie szukał matki, a maleństwo trafi do rodziny adopcyjnej.

S. Mirosława Ratter, przełożona domu zakonnego Sióstr Miłosierdzia w Płocku potwierdza, że to pierwsze dziecko zostawione w oknie, którym się opiekują: - Dziecko było zadbane, czyściutkie” -  informuje. Zgodnie z procedurami obowiązującymi w tego typu przypadkach, siostry zawiadomiły policję. Musi ona zbadać okoliczności zdarzenia, ale nie będzie poszukiwać rodziców dziecka (obiekt nie jest monitorowany). Dziewczynka trafiła na badania do Szpitala Wojewódzkiego na Winiarach. Wkrótce rozpocznie się jej proces adopcyjny. Do tej pory w Polsce w Oknach Życia w podobny sposób uratowano życie kilkudziesięciu dzieciom.

Płockie Okno Życia zostało otwarte 25 marca 2009 roku, na Starym Rynku, na terenie klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia (przed laty mieszkała w nim św. s. Faustyna Kowalska, w 1931 roku miała tu pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu, ufam Tobie”). Pomieszczenie wyposażone jest w sprzęty potrzebne do opieki nad noworodkiem. Posiada tzw. system przywoławczy, który zostaje automatycznie włączony, gdy w oknie położone zostanie dziecko. Równocześnie sygnał w swoich telefonach komórkowych otrzymają odpowiedzialne za okno siostry. Zaraz potem zostaje powiadomione pogotowie ratunkowe i policja. W powstanie Okna Życia włączyła się m.in. Caritas Diecezji Płockiej, pogotowie ratunkowe, szpital wojewódzki, ośrodek adopcyjno-wychowawczy, policja.
KAI
foto: www.plock.faustyna.pl    za   www.wpolityce.pl 

Ten artykuł dotyczy programu: Okna Życia