Rok Caritas

Caritas i Carrefour w trosce o niedożywione dzieci

dsc01426W Placówce Wsparcia Dziennego Caritas w Krakowie odbyły się warsztaty komiksowe z cyklu „Jem owoce i warzywa, wtedy zdrowia mi przybywa” będące częścią programu „Dożywianie z Carrefour”. W warsztacie wzięło udział 31 podopiecznych  Caritas w wieku od 7 do 13 lat.

Dzięki wsparciu finansowemu w wysokości 1,2 mln zł przyznanemu Caritas już po raz trzeci przez Międzynarodową Fundację Carrefour - 1260 dzieci przez pięć dni w tygodniu do końca roku szkolnego 2013/2014 otrzymuje ciepły posiłek. Raz w miesiącu dla podopiecznych Caritas objętych programem odbywają się edukacyjne warsztaty komiksowe.

dsc01391Pierwszą cześć krakowskich warsztatów, które odbyły się 9 kwietnia, zdominowała inicjatywa Dyrektora Carrefour Kraków Mirosława Faryny, który ze współpracownikami za pomocą sokowirówki i marchwi dał pokaz  pozyskiwania świeżego soku z warzyw. Sokowirówka pracowała na najwyższych obrotach, wszyscy uczestnicy zajęć mogli skosztować soku nie zawierającego żadnych konserwantów. Nie zabrakło też nieodzownego kosza owoców, będącego inspiracją do tworzenia komiksowych bohaterów. Zachęceni praktycznym pokazem uczestnicy w skupieniu wysłuchali prezentacji o  zdrowym żywieniu i zabrali się do tworzenia komiksów. Warsztaty poprowadził Waldemar Miaśkiewicz – pedagog, rysownik i miłośnik komiksu. Dzieci poznały nie tylko tajniki tworzenia komiksów, ale przede wszystkim zasady zdrowego odżywiania. Każde dziecko miało za zadanie stworzyć własny komiks, którego bohaterami były owoce i warzywa.

Tak o swojej przygodzie z komiksem mówi 9-letni Kuba: „Bardzo mi się tu podoba. Narysowałem komiks o zdrowej marchewce, która spotkała chorą frytkę, którą bardzo bolał brzuch. Farby, kawałek kartki i cienkopis… to wystarczy, żeby stworzyć dzieło.”

dsc01357O współpracy z Carrefour mówi kierownik Placówki Wsparcia Dziennego Caritas Archidiecezji Krakowskiej Grażyna Majcher: „Trzydzieścioro dzieci codziennie korzysta z opieki Caritas oraz Carrefour. Każdego dnia czujemy, że nie jesteśmy sami i nasze dzieci nie pozostają bez opieki. Mam nadzieję, że nasi dobrodzieje będą nas częściej odwiedzać i dzieci będą  otrzymywać tyle pozytywnej energii co dzisiaj.

O współpracy z Carrefour mówi ks. Bogdan Kordula, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej: „Jesteśmy bardzo wdzięczni Fundacji Carrefour za pomoc, którą od lat przekazuje dzieciom w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki niej dzieci nie tylko nie są głodne, ale też czują, że mają wsparcie. Mało jest tak zaangażowanych i odpowiedzialnych partnerów.”

dsc01454Cieszę się, że możemy pomagać dzieciom, zarówno przez bieżące wsparcie żywieniowe, jak i w postaci warsztatów komiksowych. Wierzę, że idea przyświecająca warsztatom, aby łączyć atrakcje, które przykuwają uwagę dzieci, wraz z ich edukacją w zakresie wiedzy na temat żywienia – to jeden z najlepszych sposobów, by kształtować pozytywne nawyki, które będą miały wpływ na ich dorosłe życie – powiedział Mirosław Faryna, Dyrektor Hipermarketu Carrefour Zakopianka w Krakowie.

Ostatnie dane GUS mówią o utrzymującym się wśród dzieci ubóstwie i niedożywieniu. Ponad 8% rodzin wielodzietnych odmawia sobie regularnych posiłków z mięsa i warzyw. Blisko 47 % rodzin wielodzietnych i 53 % rodziców samotnie wychowujących dzieci zgłasza potrzebę pomocy w zaspokojeniu codziennych potrzeb.

Ten artykuł dotyczy programu: Dożywianie z Carrefour