Rok Caritas

Koloniści z Ukrainy w kraju przodków

polonia 14001W sobotę, 21 czerwca do Rzeszowa przybyło 180 dzieci polskiego pochodzenia z Ukrainy, odpoczywających w dniach od 12 do 25 czerwca 2014 r.  w Ośrodku Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach. Są to dzieci ze Lwowa, Wołodarska, Sławuty, Koziatynia, Czortkowa i Dalina.

Młodzi koloniści pod okiem opiekunów na czele z panią kierownik Marią Miąso cały dzień spędzili w Rzeszowie, zwiedzając miasto, podziemną trasę, kościoły.  O godz. 1200 młodzi turyści uczestniczyli we Mszy św. w kościele św. Krzyża przy ul. 3 Maja. Eucharystii ubogaconej ich pięknym śpiewem przewodniczył dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Stanisław Słowik, z którym koncelebrowali: ks. Władysław Jagustyn oraz ks. dr Piotr Potyrała. W homilii ks. Władysław, proboszcz parafii ukazał wartości odpoczynku oraz wielkość świętości, którą w tym kościele zdobywali kanonizowani i błogosławieni, tj.: św. bp Józef Sebastian Pelczar, bł. ks. Roman Sitko, bł. ks. Jan Balicki i bł. ks. Stanisław Papczyński. polonia 14015Kaznodzieja podkreślił również, że z tego kościoła wyruszyli przed laty młodzi ludzie, aby pomagać „Lwowskim Orlętom”,  a obecnie co roku wyrusza piesza pielgrzymka do „Ślicznej Gwiazdy Miasta Lwowa”, przyjmowana bardzo gościnnie na polskiej i ukraińskiej ziemi.

Na zakończenie Eucharystii do kościoła przybył biskup rzeszowski Jan Wątroba, który serdecznie pozdrowił dzieci i podziękował opiekunom oraz diecezjalnej Caritas, która poprzez Ośrodek w Myczkowcach pod kierownictwem ks. Bogdana Janika, kolejny raz przyjmuje naszych młodych Rodaków. Po błogosławieństwie pasterza, na ulicy przed kościołem, wszyscy zostali ugoszczeni smaczną pizzą oraz lodami i napojami. Kelnerską posługę pełnili członkowie SKC z IX Gimnazjum w Rzeszowie. Po poczęstunku koloniści ruszyli na dalsze zwiedzanie miasta. Nie zabrakło też kolacji w restauracji Sabatini, po której nasi przyjaciele ze Wschodu udali się pod słynną rzeszowską multimedialną fontannę, by w świetle kolorów i przy pięknej muzyce przeżyć nietypową atrakcję. Po całym bogatym we wrażenia dniu koloniści autokarami powrócili do Myczkowiec na dalszy odpoczynek.
s. Joanna Smagacz – sekretarz CDR

  • polonia 14074
  • polonia 14029
  • polonia 14071
  • polonia 14051
  • polonia 14076
  • polonia 14091
  • polonia 14098
  • polonia 14105

Ten artykuł dotyczy programu: Wakacyjna Akcja Polonia