Rok Caritas

Na turystycznym szlaku

aizaTegoroczny Dzień Uchodźcy podopieczni Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas w Zgorzelcu spędzili na turystycznym szlaku w pobliskich Górach Izerskich w uzdrowiskowej miejscowości Świeradów Zdrój. 10-osobowa grupa cudzoziemców z Czeczenii wraz z opiekunem Bożeną Jastrzębską w sobotę, 28 czerwca wybrała się na integracyjną,  krajoznawczo-edukacyjną wycieczkę w góry.

Największą atrakcją dla wszystkich uczestników, a w szczególności dla dzieci był wjazd kolejką gondolową na jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich – Stóg Izerski. Podczas wjazdu wszyscy mogli podziwiać piękny górski krajobraz. Z górnej stacji kolejki gondolowej cała grupa ruszyła szlakiem w kierunku czeskiej granicy. Po drodze zatrzymano się na krótki odpoczynek połączony z prelekcją geograficzno-edukacyjną  o Górach Izerskich, turystyce,  przyrodzie górskiej, miejscowości uzdrowiskowej Świeradów-Zdrój. Wszyscy poznali legendę o duchu gór Karkonoszu.  Każdy z uczestników opowiedział w kilku zdaniach  coś ciekawego o swoim kraju pochodzenia.

lodyW drodze powrotnej zatrzymano się w schronisku turystycznym „Na Stoku Izerskim” na lody, aby nabrać sił przed 2-godzinnym zejściem z gór do Świeradowa. Szlak nie był łatwy, ale piękna pogoda, cudne widoki i doskonałe humory sprawiły, że droga minęła szybko. Nikt nie narzekał na bolące nogi i otarte pięty.

Park Zdrojowy i ponad stuletnie uzdrowisko z przepiękną Halą Spacerową najdłuższą na Dolnym Śląsku urzekły wszystkich uczestników wycieczki.

Na zakończenie dnia na wycieczkowiczów czekał gorący posiłek w pobliskiej pizzerii. Każdy uczestnik otrzymał również pamiątkowy souvenir.

droga20do20schroniskaMiędzynarodowy Dzień Uchodźcy spędzony w międzynarodowym gronie z dala od szarego i smutnego miasta, na łonie pięknej przyrody i krajobrazu górskiego był prawdziwą lekcją przyjaźni, tolerancji i poszanowania drugiego człowieka. Elementy edukacyjne wyjazdu to pogłębienie procesu integracji i adaptacji w polskiej rzeczywistości. Taki dzień sprawia ,że zapomina się o  trudnościach i problemach dnia codziennego, zapomina się o swojej „inności”.

Wspomnienia z wycieczki i pamiątkowe zdjęcia pozostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników.

Dzień Uchodźcy został zrealizowany w ramach projektu: Indywidualny Plan Działania – integracja azylantów, cudzoziemców ze statusem i ochroną uzupełniającą poprzez kompleksowe doradztwo i pomoc prawną, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców i budżetu państwa 7/8/EFU
Bożena Jastrzębska

 

Ten artykuł dotyczy programu: Caritas dla uchodźców