Rok Caritas

Ks. Marian Subocz na koloniach z Caritas

dsc_2482Dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz spotkał się z dziećmi z Ukrainy w Nadbużańskim Ośrodku Edukacji w Broku, podczas poświęcenia Parku Linowego Noe. Czterdzieścioro pięcioro dzieci przebywa na dwutygodniowym turnusie kolonijnym w Polsce w Ośrodku Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim.

W uroczystościach uczestniczył bp drohiczyński Tadeusz Pikus, który odprawił uroczystą Eucharystię oraz poświęcił park linowy.

W homilii pasterz Kościoła drohiczyńskiego, nawiązując do czytań Liturgii Słowa, powiedział, że należy zawierzyć swe życie Bogu, ale też trzeba wiedzieć, że jedyną metodą na zwalczanie zła jest dobro. Ksiądz biskup mówił także o tym, jak dużą rolę odgrywa dziś świadectwo, które jest niezbędne, aby wypełniać misję zadaną nam przez Chrystusa.  

dsc_2414Ks. Marian Subocz podczas spotkania z uczestnikami kolonii podkreślił, że wielu ludzi w Polsce pamięta o swoich przyjaciołach na Ukrainie.

– Cieszymy się z waszej obecności tutaj, ponieważ możecie odpocząć i się zrelaksować. Życzymy wam, abyście dobrze spędzili ten czas i wrócili do domów pełni energii. Wierzymy, że ten trudny czas, w jakim znalazła się wasza ojczyzna niebawem zmieni się na lepsze – dodał ks. Subocz.

Uczestnicy kolonii podziękowali za możliwość odwiedzenia ziem polskich. Podkreślali, że tylko dzięki wierze chrześcijańskiej zachowali jeszcze swoje polskie korzenie.  Przekazali też w darze księdzu biskupowi wizerunek Chrystusa Zmartwychwstałego wyhaftowany na tradycyjnej ukraińskiej chuście.

dsc_2493Każdego roku Caritas organizuje wyjazdy kolonijne dla dzieci polonijnych. Celem organizacji pobytów edukacyjno-wypoczynkowych jest przede wszystkim dostarczenie możliwości obcowania z językiem polskim poprzez nieformalną edukację oraz integrację z grupami polskimi. Daje to możliwość naturalnego pogłębienia znajomości języka polskiego oraz aktywnego wypoczynku połączonego z odwiedzeniem ciekawych miejsc związanych z kulturą polską.


Projekt kolonii dla dzieci polonijnych jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r".Posłuchaj :  

  • dsc_2442
  • dsc_2457
  • dsc_2464
  • dsc_2469
  • dsc_2473
  • dsc_2477
  • dsc_2500

Ten artykuł dotyczy programu: Wakacyjna Akcja Polonia