Rok Caritas

Turnusy edukacyjno-wypoczynkowe dla dzieci z Grodzieńszczyzny

 

kielce_wap1Na zaproszenie Caritas Diecezji Kieleckiej grupa 94 dzieci i młodzieży z Grodzieńszczyzny na Białorusi wypoczywa w Ośrodku Kolonijnym w Kaczynie k. Kielc.

W ramach projektu "Dzieciństwo to miejsce, gdzie mieszka się przez całe życie - turnusy edukacyjno-wypoczynkowe Caritas dla dzieci polonijnych i polskich" przygotowano szereg propozycji pozwalających odbudować więzi z ojczyzną przodków. W trakcie dwóch 14-dniowych turnusów organizowane są wycieczki w Góry Świętokrzyskie, do Parku Jurajskiego w Bałtowie, Kielc, Krakowa i Wieliczki, a także wyjścia na basen, ogniska, spacery, zajęcia kulturalno-oświatowe i wiele innych atrakcji.  Funkcję integracyjną i poznawczą pełnią też warsztaty hobbystyczne, zabawy integracyjne, ogniska, zajęcia sportowe, zajęcia z kreatywności, pogodne wieczorki.  Ważnym elementem programu są zajęcia z historii, kultury i tradycji Polski oraz formacja duchowa. Uczestnicy polonijni mają możliwość poznania rówieśników z Polski, którzy również odpoczywają w Ośrodku w Kaczynie. Dzieci odjeżdżając do domu otrzymują różne upominki i nagrody.  Zgodnie twierdzą, że pobyt w Kaczynie będzie dla nich inspiracją do odkrywania własnych korzeni i zawsze chętnie wracać będą do Polski, a szczególnie na świętokrzyską ziemię.

Projekt realizowany jest we współpracy z Caritas Polska i wspófinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r."


  • kielce_wap2
  • kielce_wap3
  • kielce_wap4
  • wap2_kielce


Ten artykuł dotyczy programu: Wakacyjna Akcja Polonia