Rok Caritas

Polskie dzieci mieszkające na Białorusi i Ukrainie odwiedziły Polskę

abol_15_ukraina kolonie 151Dzieci i młodzież z polskich rodzin mieszkających na Białorusi i Ukrainie spędziły dwa tygodnie w Polsce na turnusach edukacyjno-wypoczynkowych zorganizowanych przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.

             Program pobytu był bardzo bogaty, dzieci zobaczyły Warszawę, gdzie bardzo podobała im się Starówka, odwiedziły Białowieżę, Drohiczyn, Ciechanowiec. W Broku korzystały z parku linowego, a także uczestniczyły w jego poświęceniu. Podczas tej uroczystości z kolonistami z Ukrainy spotkał się też dyrektor Caritas Polska Marian Subocz. Dzieci nawiedziły sanktuarium maryjne w Ostrożanach włączając się w obchody związane z 27. rocznicą koronacji słynącego cudami Obrazu. Wyjeżdżały do parafii i ośrodków kolonijnych, spotykając się z rówieśnikami, nawiązując nowe znajomości i przyjaźnie. Dzieci poznawały Polskę, jej kulturę, tradycje, historię, a także szlifowały język polski w czasie codziennych spotkań z grupami polskiej młodzieży oraz dzięki specjalnie przygotowanym zajęciom. Uczestnicy turnusów wzięli też udział w szkoleniach w zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

            abol_15_ukraina kolonie 291Jak powiedziała Ludmiła Korbut, prezes Towarzystwa Polaków na Ukrainie, dzieci bardzo chętnie i licznie zgłaszają się na takie wyjazdy do Polski, jednak z organizacją takiego wyjazdu wiąże się wiele formalności, załatwienie zaproszeń trwa bardzo długo, dlatego przygotowania do wyjazdu do Polski rozpoczęto już w kwietniu.

            Wypoczynek dla dzieci polonijnych i polskich z Białorusi i Ukrainy zorganizowany został przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej przy współpracy z Caritas Polska i jest współfinansowany ze środków MSZ. Zadanie to realizowane jest pod hasłem „Dzieciństwo to miejsce, gdzie mieszka się przez całe życie” – turnusy edukacyjno-wypoczynkowe Caritas dla dzieci polonijnych i polskich”.

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Zdjęcia: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk, wolontariusze Caritas

  • abol_15_ukraina kolonie 11
  • abol_15_ukraina kolonie 301
  • abol_15_ukraina kolonie 211
  • polonia 2
  • polonia 5
  • polonia 6
  • polonia 8

Ten artykuł dotyczy programu: Wakacyjna Akcja Polonia