Rok Caritas

Żywa lekcja tradycji

c2Mija półmetek turnusów wakacyjnych organizowanych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej. Znaczącą pomoc okazano dla 170 dzieci z polskich rodzin z Żółkwi na Ukrainie, które wypoczywały w ośrodku w Mszanie Dolnej.

Dzieci przyjeżdżając na nasze kolonie miały okazję nie tylko powrócić do swoich korzeni, ale także nawiązać więzi przyjacielskie z rówieśnikami z naszej diecezji – powiedział ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Dwutygodniowy turnus kolonijny zakończył się 23 lipca. Dzieci nie tyko odpoczęły w górskim klimacie, ale też zobaczyły miejsca ważne dla historii oraz tradycji Polski. Była to – jak mówią organizatorzy wypoczynku żywa lekcja języka polskiego i historii, bez szkolnych ławek, tablicy i podręczników. Dzieci w trakcie trwania turnusu odwiedziły Wadowice z Muzeum Jana Pawła II, Kalwarię Zebrzydowską z sanktuarium pasyjno-maryjnym, Zakopane z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Pod opieką wykwalifikowanej kadry wędrowały górskimi szlakami na górę Ćwilin, Lubogoszcz i Śnieżnicę. Wieczorami był czas na wspólne śpiewanie, taniec, rozmowy, zabawy i gry integracyjne. Nieodłącznym elementem była również wspólna modlitwa w języku polskim oraz Msza Święta.

Do 5 sierpnia trwa trzeci turnus kolonii. Łącznie odbędą się cztery. Zorganizowanie wakacji było możliwe dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 roku" i projektu "Dzieciństwo to miejsce, gdzie mieszka się przez całe życie" oraz Prezydenta Miasta i Gminy Tarnobrzeg. (rm)


  • c1
  • c3


Ten artykuł dotyczy programu: Wakacyjna Akcja Polonia